Nyheder og informationer fra Polen på dansk
|Om os
| Annoncering
| Rejser
| Shop
| Kontakt
Valuta: 100 PLN koster 171,52 DKK
Vejr | Warszawa 19 °C | Gdansk 16 °C | Katowice 19 °C | Krakow 15 °C | Poznan 19 °C
Tirsdag 22 maj 2012

I morgen er det Allehelgensdag til minde om de døde

Allerhelgensdag i Polen 1. november
I morgen, den 1. november, er det Allerhelgensdag i Polen. Polakkerne holder fri, da dagen er en helligdag. Der er stemning, lys og blomster året rundt på en polsk kirkegård, men ved Allerhelgensaften gøres der endnu mere for at skabe den rette stemning. Foto: Victoria Bang, Warszawa.
AARHUS: Allehelgensdag er helligdag i Polen til minde om alle kristne helgener og martyrer, som ofrede deres liv for Kristus.
Af: Urszula Zarzycka
8:03 - 31 okt 2011

Polakkerne holder fri i morgen. Det er nemlig Allerhelgensdag, og dermed helligdag i Polen. Dagen bliver fejret markant i den katolske kirke, men er også kendt i den protestantiske og ortodokse kirke.

Oprindelse

Fejringen af Allehelgensdagen går tilbage til de første århundreder af kristendommen. Antallet af kristne martyrer, som døde for deres tro på Jesus Kristus, voksede meget, og det var ikke muligt at fejre dem enkeltvis. Årlige mindedage med bøn for de afdøde, både martyrer, helgener og menige troende er kendt allerede fra den tidligere kristendom.

Kejser Phocas fra det østromerske rige forærede i 610 Pave Bonifatius IV. den hedenske romerske Pantheon. Paven flyttede alle hellige relikvier til kirken, indviede den som Santa Maria ad Martyres Kirke og indstiftede en årlig mindedag for Kirkens helgener og martyrer, som oprindelig blev fejret første fredag efter påske, senere flyttet til 1. maj.
Over et århundrede senere, i 731, indviede Pave Gregor III. en kapel i Skt. Peter Basilika i Rom til alle helgener og flyttede helligdagen til 1. november. Siden slutningen af det 8. århundrede blev fejringen af helgener udbredt også i andre dele af Europa.

Pave Gregor IV. beordrede i 837 at 1. november blev mindedagen for alle martyrer og helgener i den katolske Kirke, og at dagen blev fejret i hele den vestlige kirke.
I slutningen af det 10. århundrede begyndte benediktinermunkene fra abbediet i Cluny i Frankrig at fejre Allesjælesdag, den 2. november, som en mindedag for alle afdøde.

Allehelgensdag og Allesjælesdag i Polen

Allehelgensdag, Wszystkich Swietych, er i Polen en helligdag, og polakkerne besøger kirkegårde for at lægge blomster og tænde et lys på deres afdøde familiemedlemmer og venners grave. I kirkerne og på kirkegårdene bliver afholdt allehelgensdagsmesser, og de afdødes navne bliver læst op. Det er en dag med refleksion og bøn.

Dagen er også en stor rejsedag da mange benytter lejligheden til at tage til hjembyen og gå til den lokale kirkegård. Trafikselskaberne sætter ekstra busser og sporvogne for at afhjælpe kaosset på vejene, især omkring kirkegårdene. Bilisterne bliver opfordret til at lade biler stå og bruge offentlig transport i stedet for. Togene kører også efter en særlig køreplan.

Dagen i medierne

Allehelgensdag bliver også fejret i medierne. Radio- og tv-stationer spiller klassisk musik og sender portrætudsendelser til minde om afdøde kunstnere og/eller politikere. Aviserne har ofte artikler om personligheder, der døde det foregående år.

Allesjælesdag, Dzien Zaduszny eller Zaduszki, den 2. november, som ikke er en helligdag, er mindedagen for alle afdøde.
Allehelgensdag og Allesjælesdag har først og fremmest religiøs karakter. Men fejringen af de afdøde foregår også uden for kirkerne og kirkegårdene i form af koncerter, teaterforestillinger og udstillinger af de afdøde kunstneres værker.

Allehelgensdag fejres også i Danmark

Folkekirken i Danmark fejrer Allehelgensdag 1. søndag i november. I kirkerne oplæses navnene på det foregående års afdøde i sognet. Mange danskere besøger kirkegårde for at lægge blomster og tænde et lys på gravene.

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Insert Google Map macro.

Yderligere information om formateringsmuligheder

CAPTCHA
Dette spørgsmål tester om du er et menneske eller en maskine
1 + 1 =
Løs dette simple matematik problem og skriv resultatet. F. eks for 1+3, skriv 4.
Artikel tabs
Javascript is required to view this map.

Tirstrup

Let skyet
  • Let skyet
  • Temperatur: 18 °C
  • Vind: Øst, 14.8 km/t
  • Tryk: 1011 hPa
  • Rel. fugtighed: 73 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:51 GMT
  • Solnedgang: 19:38 GMT
Vejrstationens placering:
26.1 km Øst-nordøst

Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:20
Annonce
TD aff.
Annonce
Polen statsminister og præsident

Polen møder stærkt op til NATO-topmøde

7:28 - 20 maj 2012 NATO CHICAGO: Når NATO-topmødet begynder i aften dansk tid, er det med deltagelse af Polens præsident, statsminister, udenrigsminister og forsvarsminister.
Polsk landstræner Kim Rasmussen til Slagelse

Polens danske landstræner bliver træner i Slagelse

12:17 - 18 maj 2012 Håndbold SLAGELSE: Kim Rasmussen bliver ny træner for Slagelses hold i kvindernes håndboldliga. Han fortsætter som landstræner i Polen.
Lech Walesa Polen præsident polennu.dk Jens Mørch

Lech Walesa vil bruge vold mod demonstranter

6:07 - 18 maj 2012 Politik GDANSK: Lech Walesa har skabt overskrifter i de polske medier. Han går ind for vold mod Solidarnosc-demonstranter foran det polske parlament.
Dansk træner i Gdynia fik mesterskab i afskedsgave

Dansk håndboldtræner sluttede med polsk mesterskab

6:07 - 17 maj 2012 Håndbold GDYNIA: Vistal Laczpol Gdynia har første gang vundet det polsk mesterskab i kvindehåndbold. Finalen var holdets danske træners sidste kamp.
Radek Sikorski Polen

NATO må i dialog med Rusland om atomvåben

6:27 - 16 maj 2012 Rusland NEW YORK: NATO må i dialog med Rusland om atomvåben, skriver den polske og den norske statsminister i en fælles artikel i New York Times.
Polen regering

Støtten til regerings-partiet falder fortsat

7:08 - 21 maj 2012 WARSZAWA: Støtten til den polske regering falder fortsat, men ny måling viser, at regeringspartiet stadig er Polens største parti.
Donald Tusk Polen

Statsminister: Vær lidt mere positiv

11:10 - 20 maj 2012 POZNAN: Polens statsminister har været på rundtur i to polske EM-byer, hvor der skal spilles fodbold i juni.

Ti landsholdsspillere udtaget til doping

18:45 - 19 maj 2012 LIENZ: Ti spillere fra det polske fodbold landshold, er udtaget til dopingtest.
Gdynia Havn

Færge til Gdynia sejlet ind i en kran

7:04 - 18 maj 2012 GDANSK: Tre er kvæstet. To alvorligt, da en Stena-Line færgen mellem Gdynia og den svenske by Karlskrona, stødte ind i en kran.
DR Sportens Andreas Kraul Polen polennu.dk

Danmark har valgt spillere til EM

14:22 - 17 maj 2012 KØBENHAVN: Den danske landstræner har foreløbig udtaget en trup på 20 spillere, der skal til Kolobrzeg i Polen til EM 2012 i fodbold. Tre yderligere udpeges senere.
Jacek Rostowski Polen Finansminister

Domino-effekt af græsk krise?

8:26 - 17 maj 2012 WARSZAWA: Polens finansminister frygter, at euroen kollapser, hvis Grækenland træder ud af eurozonen.
Jaroslaw Kaczynski

Lov og Retfærdigheds-partiet får stor opbakning

7:03 - 16 maj 2012 WARSZAWA: Regeringspartiet Borgernes Platform har mistet sit forspring til det største oppositionsparti, PiS, i seneste måling.

Polen er stadig i front med vækst i EU

8:50 - 15 maj 2012 WARSZAWA: Europa-Kommissionen har opjusteret vækstprognosen for Polen til 2,7 procent.
Lee Richardson speedway

Speedway-stjerne død efter ulykke

6:56 - 15 maj 2012 WROCLAW: Lee Richardson, der er en af de bedste kører i den polske liga, og på det britiske landshold, døde søndag efter en ulykke.
Roman Totenberg

Verdensberømt polsk violinist død i USA

7:09 - 13 maj 2012 NEWTON: Den polskfødte og verdensberømte violinist Totenberg er død. Han blev 101 år gammel.
Vejret i Polen lige nu

Gdansk

Skyfrit
  • Skyfrit
  • Temperatur: 16 °C
  • Vind: Variabel, 3.7 km/t
  • Tryk: 1010 hPa
  • Rel. fugtighed: 82 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:31 GMT
  • Solnedgang: 18:55 GMT
Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:30

Katowice

Skyfrit
  • Skyfrit
  • Temperatur: 19 °C
  • Vind: Øst-sydøst, 11.1 km/t
  • Tryk: 1008 hPa
  • Rel. fugtighed: 68 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:49 GMT
  • Solnedgang: 18:33 GMT
Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:30

Krakow

Skyfrit
  • Skyfrit
  • Temperatur: 15 °C
  • Vind: Nord-nordøst, 9.3 km/t
  • Tryk: 1008 hPa
  • Rel. fugtighed: 88 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:46 GMT
  • Solnedgang: 18:29 GMT
Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:30

Poznan

Skyfrit
  • Skyfrit
  • Temperatur: 19 °C
  • Vind: Øst, 7.4 km/t
  • Tryk: 1007 hPa
  • Rel. fugtighed: 68 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:48 GMT
  • Solnedgang: 18:52 GMT
Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:30

Warszawa

Skyfrit
  • Skyfrit
  • Temperatur: 19 °C
  • Vind: Øst-sydøst, 14.8 km/t
  • Tryk: 1010 hPa
  • Rel. fugtighed: 78 %
  • Sigtbarhed: 10 km
  • Solopgang: 02:32 GMT
  • Solnedgang: 18:34 GMT
Rapporteret:
tir, 22/05/2012 - 02:30
Annonce
LEDER OG DEBAT
Peter Tærø Nielsen.jpg
22:38 - 08 sep 2011
Den danske advokat Peter Tærø Nielsen, der bor i Polen, langer ud efter de danske fagforeninger.
Urszula Zarzycka polennu.dk_.JPG
12:09 - 05 dec 2011
Advent og juletid står for døren. Selv om den polske og den danske jul har sammenfald, er der alligevel store forskelle i tradition og skikke, skriver Urszula Zarzycka.
Ti gange mere vindenergi i Polen polennu.dk Martin Bager.jpeg
1:49 - 10 mar 2012
Polen har nedlagt veto mod yderligere CO-2 begrænsninger, og EU har stadig ikke forstået de polske dilemmaer.
Urszula Zarzycka polennu.dk_.JPG
3:39 - 02 apr 2012
Urszula Zarzycka, polennu.dk, skriver blog om Polens faste- og påsketraditioner.
Peter Tærø Nielsen.jpg
9:21 - 09 maj 2012
Peter Tærø Nielsen støtter den internationale boykot af Ukraine.