Hvis fordommene har fat i Polen som et strengt katolsk land, hvor sex er tabu eller en begrænset fornøjelse for de få, så vender en ny undersøgelse op og ned på den forestilling.
Kvinderne i Polen er nemlig de mest seksuelt aktive europæere, viser en FC-Undersøgelse, der er gennemført i 18 lande, skriver det polske dagblad Rzeczpospolita.
Mere end en gang
Undersøgelsen viser, at 43 procent af de polske kvinder har sex mere end en gang om ugen, hvilket er mere end andre europæiske lande. I Tjekkiet og Grækenland, som kommer ind som nummer to på lister, er tallet 37 procent.
Polske kvinder forsigtige
Polske kvinder er samtidig de mest forsigtige. De konsulterer ofte en gynækolog, før de vælger en prævention metode.
I Sverige spørger kvinderne, ifølge undersøgelsen, mest deres jordemødre om råd og vejledning. Britiske og portugisiske kvinder søger deres oplysninger i klinikker for familieplanlægning, viser konklusionerne.
Hver tredje polske kvinde konsulterer sin partner, før de vælger præventionsform.
P-pillen er populær
I 11 ud af de 18 lande er den mest populære præventionsform p-pillen, men i Polen er det et kondom.
44 procent af de polske kvinder der ikke bruger p-piller, siger at de er bange for at glemme at tage dem. En anden grund er bekymring for hormonforstyrrelser og andre reaktioner på de syntetiske hormoner.
25.000 europæiske kvinder har deltaget i undersøgelsen.
Warszawa-Okęcie
Gdansk
Katowice
Krakow
Poznan
Warszawa
kXfsDWZpvcaTqXPEs
One or two to reemmber, that is.
JfwQglvhimKSl
Stay ifnortamive, San Diego, yeah boy!
GHGotMFgNnNQHplSCx
SMT9H1 ifwalklkqtnz
tTtbfMmIkCFoUFVl
More posts of this qaluity. Not the usual c***, please
RxdsYWRmDkENvqshHZT
This wbseite makes things hella easy.
AYuiZGSIDnttQcW
Dude, right on there borhter.
Indsend kommentar