15.000 polske soldater ude af Irak – 22 blev dræbt

Polske_soldater_kommer_hjem

De polske soldater som havde deltaget i Irak-krigen sammen med bl.a. danske soldater, blev hædret ved hjemkomsten i går.

LÆS  Rusland har opstillet missiler ved grænsen til Polen

I går blev der sat et endeligt punktum for Polens deltagelse i Irak-krigen. De polske soldater blev hædret ved en ceremoni i Warszawa i selskab med deres familier.

LÆS  Statsminister: Polen vil have 100 kampvogne til Ukraine

Der var feststemning i landets hovedstad i går da polske soldater, som havde deltaget i den internationale koalition i Irak, blev hædret for deres livsfarlige indsats.

Dagen forinden havde de sidste polske soldater forladt Irak, som Polens regeringsleder Donald Tusk havde lovet polakkerne før valget.

LÆS  F-16 fly på vingerne efter russisk spionfly

22 polske soldater dræbt

De polske styrker har været udstationeret i Irak siden krigens start i foråret 2003. 15.000 polske soldater har i løbet af de fem år deltaget i den internationale koalition, sammen med bl.a. Danmark. Missionen skulle føre til den irakiske diktator, Saddam Husseins fald, hvilket også lykkedes. I alt har 22 polske soldater mistet livet i Irak, der også blev mindet igår.

LÆS  Polen vil have flere NATO-soldater ved russisk enklave

Kræver undersøgelse

I Danmark har et flertal i Folketinget i går krævet en undersøgelse af baggrunden for den danske krigsdeltagelse. De fleste danske soldater har forladt Irak.


LÆS  Ny NATO generalsekretærs første besøg i Polen