
GDANSK: Sæsonens første krydstogtskib lagde til i den historiske by. Der kommer 68 krydstogskibe til Gdansk i denne sæson.
Sæsonens første krydstogtskib lagde til i Gdansk fredag. De skriver byens hjemmeside, og der kommer flere – mange flere. Byen oplyser, at der kommer 68 krydstogtskibe til Gdansk i løbet af sæsonen.
(Fortsættes under)
Første krydstogtskib lagde til
Det var krydstogtskibet M/S Hamborg, der er indregistreret på Bahamas. Skibet lagde fredag til ved Westerplatte, hvor Anden Verdenskrig begyndte den 1. september 1939. Det er næsten 145 meter langt, har seks dæk og er bygget i Wismar, Tyskland i 1997. Skibet der har plads til 420 passagerer, kommer til Gdansk to gange mere i år. Det bliver endnu et endagsbesøg i Gdansk med M/S Hamborg. Det bliver den 27. maj og den 24. september.
LINK: Mere om krydstogtskibe i Gdansk
(Fortsættes under)
Med flag fra ti nationer
De i alt 68 krydstogtskibe der Bahamas, Bermuda, Kroatien, Frankrig, Norge, Malta, Portugal, Sverige, Storbritannien og fra Marshall-øerne.
Største krydstogtskib i Gdansk
Det største af skibene, der kommer til Gdansk, Crystal Serenity, der er 250 meter langt og har plads til 655 passagerer. Det kommer til Gdansk den 18. juli og 8. august.
Støt polennu.dk
Støt polennu.dk: Du kan donere et engangsbidrag på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00. Eller begge dele. Tryk på det beløb du vil støtte polennu.dk med. På forhånd, tak.
Årets første krydstogtskib lagde til i Gdansk, fredag den 1. maj 2026 kl. 8.00.

