
WARSZAWA: Polens tidligere forsvarsminister anklages for læk af tophemmelige dokumenter og står til fængselsstraf.
Polens tidligere forsvarsminister (2015 – 2018) Antoni Macierewicz anklages for læk af tophemmelige dokumenter. Den tidligere minister fik sin politiske immunitet som medlem af det polske parlament, ophævet i august på grund af mistanken. Nu er sagen overgået til retten.
(Fortsættes under)
LINK: 15 års artikler om Smolensk flyulykken
Anklagemyndigheden har sendt sagen til regionaldomstolen i Warszawa. Det oplyser anklagemyndighedens talsmand, Przemyslaw Nowak til det polske nyhedsbureau PAP.
Macierewicz er tiltalt for at have afsløret klassificerede oplysninger om omstændighederne ved Smolensk-styrtet og udleveret tophemmelige dokumenter. Hvis han kendes skyldig, kan han idømmes op til fem års fængsel.
Den tidligere forsvarsminister har accepteret at hans navn er kendt i forbindelse med tiltalen.
(Fortsættes under)
Læk af tophemmelige dokumenter
Macierewicz har som minister og formand for det særlige udvalg, der skulle genåbne sagen om Smolensk ulykken i 2010. I perioden fra 11. april 2018 til 22. maj 2022 har han offentliggjort klassificerede oplysninger der var betegnet som “tophemmelig”, “hemmelig”, “fortrolig” og “begrænset adgang” samt oplysninger som han blev bekendt med i forbindelse med sin funktion som forsvarsminister.
LINK: 15 års artikler om Smolensk flyulykken
LINK: 15 års artikler om Smolensk flyulykken



