Fem højrisiko kampe under EM-fodbold

em_2012_fodbold_fan-zone_polennu

For fire år siden blev EURO 2012 spillet i Polen og Ukraine uden problemer. Arkivfoto.

LÆS  Fodboldklubben fra Lubin er polske mestre i økonomi

PARIS: I dag begynder EURO 2016 i Frankrig, og sikkerhedsopbuddet er enormt. To opgør med polsk deltagelse betegnes som højrisiko kampe.

LÆS  Danmark vil helst spille EM-fodbold i Polen

Der er stor fokus på sikkerheden under EURO 2016 i fodbold som begynder i dag i Frankrig, skriver nyhedsbureauet AFP.

Fem af kampene betegnes af myndighederne som højrisiko kampe, og to af dem involvere Polens kampe.

To polske

Polens indledende kampe mod Tyskland (16. juni) og mod Ukraine (21. juni) er kommet på listen, hvor der frygtes ballade fra hooligans, oplyser en kilde fra fransk politi til AFP. Også kampe der involvere Kroatien, England, Wales og Tyrkiet er på listen over kampe der får særlig sikkerhedsmæssig opmærksomhed.

LÆS  Kendt polsk sangerinde vil købe fodboldklub

LÆS OGSÅ
polennu.dk: Polen i stærk opstilling til EURO 2016


3.000 nægtet indrejse

Det franske dagblad Le Monde skrev for nylig, at 3.000 fodboldfans er nægtet indrejse til Frankrig på grund af deres adfærd ved tidligere kampe.

LÆS  Frygt for uro ved indgangene til fodboldlandskamp

EURO 2016 begynder i dag, og Polens første kamp bliver søndag mod Nordirland – og det er ikke en højrisikokamp.