
WARSZAWA: Polsk højreekstremistisk parti, der er tredje størst, anklager Israel for folkedrab og kalder Netanyahu for en krigsforbryder.
Konfederationen – et højreekstremistisk parti – anklager Israel for folkedrab og kalder den israelske leder Benjamin Netanyahu for en krigsforbryder.
Partiet har stillet et forslag til en resolution i Polens parlament, der fordømmer Israels “folkedrabshandlinger” i Gaza samt de “kriminelle terrorangreb begået af Hamas”.
-Vi må sige det ligeud: Benjamin Netanyahu er en krigsforbryder, og Israel begår folkedrab i Gaza, skriver formanden Slawomir Mentzen på de sociale medier.
(Fortsættes under)
Resolutionen fordømmer også Israels tilbageholdelse i sidste uge af polske statsborgere, der forsøgte at bringe nødhjælp til Gaza. De kalder Israels handling for “en overtrædelse af international lov”. De polske aktivister ankom til Warszawa i dag, efter polske protester til Tel Aviv.
Polaks død i Gaza
Partiet opfordrer også udenrigsministeriet til at undersøge de nærmere omstændigheder ved en polsk nødhjælpsarbejders død efter et israelsk raketangreb mod en konvoj.
(Fortsættes under)
Højreekstremistisk parti
Partiets parlamentsmedlem Grzegorz Płaczek siger om sagen:
– Der er mange ting i dette parlament, der splitter os, og så er der områder, der bør forene os, og det er når nogen lider, siger medlemmet af Sejmen.
Statsminister om Israel og Gaza
Regeringschefen Donald Tusk udtaler:
– Polen var, er og vil altid være på Israels side i sin konfrontation med islamisk terrorisme, men vi vil aldrig være på politikernes side, hvis handlinger fører til sult og død blandt mødre og børn, fastslår Donald Tusk.





