
WARSZAWA: Polen idømt kæmpe bøde ved EU-domstolen på grund af retsreformerne i 2019, som den tidligere regering stod bag.
Polen er idømt en kæmpe bøde ved EU-domstolen på 1,35 milliarder zloty – 320 millioner euro. Afgørelsen kommer ud af den tvist, som den tidligere regering og nuværende præsident om retsreformer, der ikke levede op til de demokratiske spilleregler i EU.
(Fortsættes under)
Europa-Kommissionen havde bedt Polen ændre sine nye retsreformer, hvilket den daværende regering afviste. Det betød dagbøder, og at EU tilbageholdt midler til Polen.
Polen anlagde sag ved Den Europæiske Unions Ret med påstand om annullation af fradragene på i alt mere end 320 millioner euro.
(Fortsættes under)
Kæmpe bøde med mere
Ud over de 1,35 milliarder zloty, skal Polen også betale manglende afdrag på dagbøderne.
polennu.dk er verdens førende medie, når det gælder nyheder på dansk om Polen. Men vi har fravalgt at have en betalingsmur – for vi vil så gerne udbrede kendskabet til Polen i Danmark så meget som muligt. Hvis du også vil det – så kan du hjælpe os med den opgave, ved at støtte os økonomisk. Her er der ingen blokering af hjælp. Der er flere muligheder.
Du kan donere valgfrit beløb via MOBILEPAY – 23435905 – eller med et engangsbidrag på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00.
LINK: Kæmpe bøde ved EU-Domstolen