Kølige vinde, sne og frost de kommende uger

Snestorm
Der kommer kølige vinde, sne og frost i Polen i de kommende uger. Flere arktiske vinde fra nord rammer Polen, og udsætter foråret til sidste på måneden. Foto: Justyna Krawczyk.

WARSZAWA: Der er kølige vinde, sne og frost på vej i de kommende uger, oplyser Polens meteorologiske institut IMGW.


Polen har oplevet temperaturer op mod 30 grader de seneste uger, men nu er der kølige vinde, sne og frost på vej de næste par uger.

Markant vejrskifte

Polens meteorologiske institut IMGW advarer om et kraftigt vejrskifte med kulde over store dele af Polen.

Det bliver koldt med frostgrader, og i de nordlige egne af Polen kommer der slud og sne. Selv om varmen vil forsøge at vende tilbage, så vil kulden stadig være meget stærkere og der ventes ligefrem arktisk kulde fra nord.

Fra weekenden

Weekenden vil ikke kun bringe køligt, men også fugtigt vejr i hele Polen. Nogle steder i løbet af dagen vil det være under 10 grader celsius, og der vil være slud. Efter weekenden bliver det lidt varmere, især i de vestlige egne, men fra torsdag ventes endnu en koldfront, der bringer nedbør med sig.

I sidste uge, hvor mange polakker holdt den såkaldte maj-ferie (1. maj og 3. maj) var det sommer i Polen. Der var masser af solskin, og temperaturerne i de vestlige dele af landet var omkring 30 grader.

Sne og frost

Lige nu har temperaturen svært ved at nå blot 10 grader, og de næste nætter er der risiko for nattefrost, hvilket kan være en katastrofe for afgrøder, der kan blive ødelagt.

Lørdag bliver det kun lidt varmere i vest og Schlesien, hvor der er chance for 16 – 17 grader, men ellers vil det stadig kun være 9 – 13 grader og lokalt i øst og nordøst 6 – 8 grader i øst og nordøst. Derudover vil der være regn overalt, i Podlasie også slud, og sne i bjergene. Søndag bliver temperaturen på 10 – 15 grader, og regnbygerne vil være begrænset til de østlige dele af landet.

Ingen forårstegn

I anden halvdel af næste uge kommer der endnu mere kulde til Polen, sammen med regn, kraftige vinde og storme, og et nyt temperaturfald.

IMGW henviser til prognoserne, og mener vi skal frem til den sidste del af maj, før der er chance for at varmen kommer tilbage til Polen.

Se altid vejrudsigter og prognoser for de største polske byer hos polennu.dk – nederst på forsiden.

Advarsel om sne og is over hele landet

polennu.dk er det førende medie, når det gælder nyheder på dansk om Polen. Men vi har fravalgt at have en betalingsmur – for vi vil så gerne udbrede kendskabet til Polen i Danmark så meget som muligt. Hvis du også vil det – så kan du hjælpe os med den opgave, ved at støtte os økonomisk. Her er der ingen blokering af hjælp. Der er flere muligheder.

Du kan donere valgfrit beløb via MOBILEPAY – 23435905 – eller med et engangsbidrag på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00.