
WARSZAWA: Polens nationale flyselskab LOT kom ud af 2025 med overskud og med aftaler og udsigt til rekordinvesteringer i nye fly.
Polens nationale flyselskab LOT (Polish Airlines) kommer ud med overskud og rekordinvesteringer i nye fly. LOT har allerede købt 40 nye Airbus A220-fly, og har reserveret yderligere 44, der vil få antallet af Airbus-fly i LOT op på 84. Tirsdag præsenterede LOT regnskabet og udviklingen for 2025.
(Fortsættes under)
Overskud og rekordinvesteringer
Sidste år rejste 11,7 millioner passagerer med LOT – det er en stigning på 9,4 procent i forhold til året før og det højeste antal med LOT nogensinde. Flest rejste i juli, hvor der var 1,19 millioner flyvende gæster.
(Fortsættes under)
Ni nye ruter
I 2025 præsenterede selskabet ni nye ruter. LOT havde en omsætning på 10,2 milliarder zloty og et nettoresultat på 350 millioner, som er et af de bedste resultater i et årti. Fra Danmark kan man flyve med LOT til Warszawa fra Billund og Københavns lufthavne.
– Resultaterne for 2025 viser, at vi er i stand til at kombinere dynamisk vækst med økonomisk ansvarlighed. Vi transporterede et rekordstort antal passagerer, udvidede vores flynetværk og lancerede det største flådemoderniseringsprogram i LOT Polish Airlines’ historie, samtidig med at vi genererede et nettoresultat på 350 millioner zloty.
– Det er et meget godt resultat, som giver os et solidt fundament for at implementere de næste faser af vores strategi for årene 2024-2028. Vores mål er, at LOT Polish Airlines skal være et flyselskab, der er klar til at fungere som regionens førende luftfartsselskab, siger direktøren for LOT, Michał Fijoł, i en kommentar til regnskabet.
(Fortsættes under)
Rekordinvesteringer I 2025
I 2025 underskrev LOT en kontrakt med Airbus på Paris Air Show om levering af 40 A220-fly. Kontrakten inkluderer også optioner og købsrettigheder til yderligere 44 fly, hvilket betyder, at LOT Polish Airlines i alt kan erhverve op til 84 fly af denne type.
Indsættes i 2027
De første Airbus A220-fly vil blive en del af det nationale luftfartsselskabs flåde i 2027. De vil indgå i planerne om modernisering og konsolidering af den regionale flåde, som i sidste ende udelukkende vil bestå af fly i A220-familien.
I december 2025 modtog LOT også den første af tretten nye Boeing 737 MAX 8. De nye fly er udstyret med nye, funktionelle kabiner og de udvider potentialet for vækst inden for europæiske og andre mellemdistanceflyvninger. I år får LOT leveret 12 nye Boeing 737 MAX 8 fly, og to Boeing 787-8 Dreamliner.
(Fortsættes under)
Ni nye forbindelser
I 2025 indviede LOT ni nye forbindelser. Det var mellem Warszawa og: Lissabon, Thessaloniki, Reykjavik, Marrakesh, Stavanger, Rovaniemi og Malta, mens der fra Krakow kom en rute til Paris-Orly og fra den polske lufthavn Radom til Barcelona.
LOT oplyser, at man venter at præsentere i alt 20 nye flyruter i året.
LINK: Mere om LOT Polish Airlines

