
WARSZAWA: Priserne på boliger falder meddeler Polens Nationalbank (NBP). Det er første gang i mere end tolv år.
Priserne på boliger falder i Polen. Det sker efter markante stigninger i priserne på boligmarkedet i mere end tolv år. Det er første gang der er et fald i boligpriserne siden 2013.
Nationalbanken oplyser, at kvadratmeterprisen i syv store byer i fjerde kvartal i 2025, faldt med 0,8 procent i forhold til året før for nye boliger. Priserne ved videresalg er eksisterende ejendomme er faldet med 0,4 procent.
Fald i nyt og gammelt
Det er første gang siden 2014, at priserne på nybyggeri faldt, og første gang siden 2016 for videresalg. Det er første gang siden 2013, at begge områder mødes af tilbagegang.
(Fortsættes under)
Største stigning i EU
Priserne er eller steget markant i perioden på grund af landets hurtigt voksende økonomi, og en populær støtteordning til realkredit. I 2023 og 2024 havde Polen de største stigninger i boligpriserne i EU.
Dyrest i Warszawa
Ifølge NBP-data lå den gennemsnitlige pris for nye lejligheder i de syv undersøgte store byer – Warszawa, Krakow, Wroclaw, Lodz, Poznan, Gdansk og Gdynia – i fjerde kvartal af 2025 på 14.251 zloty pr. kvadratmeter.
Største stigning i Gdynia
Priserne var højest i Warszawa med 16.583 zloty pr. kvadratmeter og lavest i Lodz med 9.708 zloty. År-til-år faldt priserne mest i Lodz med et fald på 2,9 procent, mens Gdynia toppede med de største stigninger som var på 11,9 procent.

