Op mod 30.000 polakker sendes ud af USA

De første to polakker ud af op mod 30.000 sendes ud af USA. Det er den nye amerikanske præsidents dekret, der betyder at mange polakker der kom til USA i 1990’erne, nu skal rejse tilbage. Arkivfoto.

WARSZAWA: De først to af op mod 30.000 polakker sendes ud af USA efter præsident Donald Trumps indsættelse, vurderer Udenrigsministeriet.


 

 

De første to polakker efter præsidentindsættelsen af Donald Trump i Det Hvide Hus, sendes nu ud af USA. Det bekræfter Polens udenrigsministerium overfor det polske nyhedsbureau PAP.

(Fortsættes under)

Færre polakker får afslag på visum til USA

Udenrigsministeriets talsmand Paweł Wroński siger onsdag, at to polske statsborgere skal udvises fra USA. Han gjorde samtidig opmærksom på, at i 2024 og indtil præsidentindsættelsen den 24. januar i år, er i alt 67 polske statsborgere sendt ud fra USA.

30.000 polakker kan sendes ud af USA

Udvisning fra USA kan påvirke op til 30.000 polakker.

Polens viceudenrigsminister og ambassadør i Danmark, Henryka Moscicka-Dendys. Arkivfoto.

– Vores konsuler vurderer, at det kan være op til 30.000 polakker i hele USA, siger viceudenrigsminister Henryka Mościcka-Dendys til TOK-FM. Hun siger samtidig, at de mennesker, der står til udvisning, kan virke mærkeligt ud fra vores forestilling om en illegal immigrant.

– Det er ofte polakker, der rejste til USA i 1990’erne og som ikke sørgede for at følge op på deres migrationsstatus, siger viceudenrigsminister Henryka Mościcka-Dendys der er tidligere succesfuld polsk ambassadør i Danmark.

Polakker sendes ud af USA

USA er begyndt massedeportationer af illegale migranter, hvilket også rammer polakkerne. De første anholdelser af to polske statsborgere, der skal udvises, er sket.

– Vi opfordrer konstant polske statsborgere til at kontakte vores konsulater. Hvis det er nødvendigt at få et pas, og det hjælper ofte, kan vores konsul også hjælpe til (…) vi opfordrer dig til at have et polsk pas, siger Udenrigsministeriets talsmand.

Udvisningerne kommer som følge af et dekret om at udvise illegale migranter, som den nytiltrådte amerikanske præsident, Donald Trump, underskrev lige efter sin tiltrædelse.

Polske pas giver adgang til de fleste lande i verden

 

polennu.dk har hver dag – året rundt siden 2008 – leveret daglige nyheder fra og om Polen og polakkerne på dansk. Vi har fravalgt at have en betalingsmur – for vi vil så gerne udbrede kendskabet til Polen i Danmark så meget som muligt. Hvis du også vil det – så kan du hjælpe os med den opgave, ved at støtte os økonomisk. Der er flere muligheder.

Du kan donere valgfrit beløb via MOBILEPAY – 23435905 – eller med et engangsbidrag på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00.

LEDER: Donald Trump er en gave til Europa