Polakker kæmpede mod russere og tyskere

Polakker kæmpede mod russere og tyskere i Warszawa opstanden, der begyndte i dag for 81 år siden. Foto: Opstandsmuseet.

WARSZAWA: I dag er det 81 år siden at polakker kæmpede mod russere og tyskere i en ulig kamp i Warszawa opstanden.


Polakker kæmpede mod russere og tyskere i en ulige kamp. I dag klokken 17.00 går Polen i stå. Det sker med et minuts stilhed for at mindes polske frihedskæmpere. I dag er det 81 år siden at Warszawa opstanden blev indledt mod den tyske besættelsesmagt under Anden Verdenskrig.

(Fortsættes under)

Polen hylder frihedskæmpere fra Warszawa opstanden

Dengang stod den Røde Hær nogle få kilometer fra den østlige bred af floden Wisla, og polakkerne havde ventet at russerne kom dem til undsætning. Men sådan gik det ikke. Stalins tropper ventede til de tyske tropper havde gjort det af med opstanden og polakkerne, før de fortsatte angrebet mod vest – mod den tyske hovedstad Berlin og med våben fra USA og Storbritannien.

Mere end 200.000 dræbt

Opstanden varede i 63 dage og betød tab af civile, mange kvinder og børn, på cirka 200.000. Der var 18.000 soldater i den polske undergrundshær AK, der også mistede også livet. Blandt modstandsgrupperne var flere hundrede udlændinge, som hjalp polakkerne mod tyskerne.

Opstand i ghetto

Mange forveksler opstanden i 1944 med opstanden i den jødiske ghetto. Men det er to forskellige ting, og opstanden og udryddelsen af den jødiske ghetto skete året før.

(Fortsættes under)

Ofre for opstand i Warszawa ghetto mindes

Opstandsmuseum

Museet for Warszawa Opstanden i den polske hovedstad giver et glimrende og retvisende indblik i den 63 dage lange opstand. Læs mere på nedenstående link.

LINK: Museum for Warszawa opstanden – dagens program

Museum for Warszawa opstanden mest populær