
WARSZAWA: Ændringer om voldtægt og samtykke. Polens parlament har besluttet at ændre den gældende straffelov.
Voldtægt og samtykke. Et markant flertal i det polske parlament Sejmen, har fredag besluttet at ændre straffeloven om voldtægt og samtykke, skriver det nationale pressebureau PAP. 335 parlamentsmedlemmer stemte for, 44 parlamentarikere var imod, og 47 undlod at stemme.
(Fortsættes under)
Voldtægt og samtykke
I loven anses det nu som en forbrydelse, at gennemfører samleje uden samtykke fra partner.
Ifølge lovændringen vil voldtægt fra årsskiftet blive betegnet som enhver adgang til samleje gennem tvang, ulovlige trusler, vildledning eller på anden måde uden samtykke.
I samme forbindelse, hæves maksimumsstraffen for voldtægt til 15 års fængsel.
LINK: PAP – ny lov (polsk)
Vi har fravalgt en betalingsmur til vores indehold, for vi vil så gerne udbrede kendskabet til Polen mest muligt. Du kan støtte os i det arbejde med et valgfrit engangsbeløb via MOBILEPAY 23435905 eller direkte til vores bank: Danske Bank: 4315 – Konto: 0012245351. Det vil være en stor hjælp! På forhånd, tak!
