
WARSZAWA: Polen har fået stoppet salg af nazi-dokumenter, der skulle på auktion i Tyskland. Det sker efter samtaler mellem landes udenrigsministre.
Polen har fået stoppet salg af nazi-dokumenter fra Anden Verdenskrig.
Det polske medie Onet skrev søndag morgen, at auktionshuset Felzmann i Neuss, Tyskland havde sat flere hundrede dokumenter og genstande med relation til Holocaust. Det er blandt andet nazi-dokumenter i tiden fra 1933 til 1945.
(Fortsættes under)
Hurtig reaktion på salg af nazi-dokumenter
Auktionen har udløst stor forargelse i polske medier og blandt politikere. Polens præsident appellerede til at regeringen skred ind. Og det er hvad der er sket. Polens udenrigsminister og vicestatsminister Radoslaw Sikorski, har talt med sin tyske kollega.
– Jeg talte med den tyske udenrigsminister, Johann Wadephul, angående den planlagte auktion i Neuss af genstande fra den tyske terror under Anden Verdenskrig. Vi blev enige om, at en sådan provokation skal forhindres, skrev den polske udenrigsminister i efterfølgende indlæg.
– Mindet om ofrene for Holocaust er ikke en vare og kan ikke handles kommercielt. Polsk diplomati appellerer til, at de returneres til Auschwitz-museet, siger udenrigsministeren.
(Fortsættes under)
Klokken 13.00 i dag var nazi-dokumenterne og genstandene fjernet fra aktionens hjemmeside, og den planlagte auktion mandag er aflyst.
(Fortsættes under)
Jødeforfølgelse i Warszawa
Det planlagte salg bliver offentliggjort, netop på 85 års dagen for den hermetiske lukning af den jødiske ghetto i Warszawa. Jøder var forfulgt over det meste af Europa, og Polen var et af de få lande jøderne kunne være i fred. Altså lige indtil tyske nazister og russiske kommunister gjorde en ende på den frihed.
Jøder udgjorde før Anden Verdenskrig en tredjedel af Warszawas befolkning. De blev stuvet sammen på et lille areal, der var på 2,5 procent af hovedstadens areal.





