Polen løslader mistænkt for Nord Stream sabotage

Nordstream 2 konkurs
Den 49-årige ukrainer, der kræves udleveret til Tyskland for Nord Stream sabotage, bliver ikke udleveret. Anmodningen opfylder ikke betingelserne for en europæisk arrestordre. Arkivfoto.

WARSZAWA: Polsk domstol løslader 49-årig ukrainer der er anklaget for Nord Stream sabotage. Han var ellers varetægtsfængslet til 9. november.


En polsk domstol har i formiddag løsladt den 49-årige ukrainer, der mistænkes for Nord Stream sabotage. Den 6. oktober blev Volodymyr Z fik Volodymyr Ż ellers forlænget sin varetægtsfængsling til den 9. november. Men i dag blev han løsladt.

(Fortsættes under)

Tvivlsomt om Nord Stream sabotør udleveres 

Retten er sat

Manden blev bragt til retten fra sin varetægtsfængsling.

– For det første er du fri, sagde dommeren.

– De tyske myndigheders anmodning om udlevering af Volodymyr Z kan ikke efterkommes. Retten skal ikke afgøre, om den anklagede person har begået den handling, som tyskerne side påstår, men kun om handlingen kan danne grundlag for efterlevelse af den europæiske arrestordre, sagde dommeren.

– Den polske domstol har ingen kildebeviser i sagen, fordi den tyske side kun sendte meget generelle, formelt krævede oplysninger om handlingen som en del af den europæiske arrestordre. Denne tyske ordre er korrekt formuleret, men i modsætning til de oplysninger, der er givet i nogle medier, kan de oplysninger, som den tyske side har sendt om selve handlingen, placeres på en side A4-papir, sagde dommeren. Anmodning fra tyskerne overholdt ikke de formelle krav, og da Ukraine var angrebet af Rusland forinden, er der ikke grundlag for udlevering af den mistænkte. Det ville være et brud på europæiske standarder, fastslog domstolen.

Tilbageholdt i september

Manden var eftersøgt af den europæiske arrestordre udstedt af den føderale domstol i Karlsruhe på mistanke om forfatningsmæssig sabotage, ødelæggelse af ejendom og ødelæggelse af Nord Stream 2-rørledningen. Han blev tilbageholdt den 30. september på sin bopæl og har været varetægtsfængslet frem til i dag.

(Fortsættes under)

Polsk protest over ny tysk-russisk gasledning

Nord Stream sabotage

Ødelæggelsen af tre af de fire Nord Stream 1- og Nord Stream 2-linjer, der er beregnet til transport af naturgas fra Rusland til Tyskland, fandt sted den 26. september 2022 (mere end syv måneder efter udbruddet af russisk aggression i fuld skala mod Ukraine) i en dybde på omkring 80 meter på bunden af Østersøen.

Den 49-årige ukrainer hævder, at han ikke havde noget at gøre med angrebet, og at han var i Ukraine, da det skete.

Tyskland stopper Nord Stream 2 gasledningen