
BIALYSTOK: Polen lukkede luftrum midlertidig i grænseområdet til Hviderusland/Belarus efter hybridangreb i nat.
Polen lukkede luftrum midlertidig i nat. Ballonlignende genstande, som det udtrykkes, kom ind i polsk luftrum fra Hviderusland/Belarus. Det oplyser de operative kommando DORSZ overfor det polske nyhedsbureau PAP.
(Fortsættes under)
Lukkede luftrum
Der blev omgående indført restriktioner mod civil luftfart i Podlaskie regionen i det nordøstlige Polen.
Den operative kommando oplyser, at det er en del af det samlede katalog over hybride angreb på Polen fra øst.
– Situationen overvåges løbende, og de polske væbnede styrkers styrker og ressourcer er fortsat klar til at udføre opgaver relateret til beskyttelse af polsk luftrum, skriver DORSZ.
(Fortsættes under)
Ingen sikkerhedstrussel
De flyvende objekter blev løbende overvåget af de polske væbnede styrkers militære radarsystemer.
– Der blev ikke identificeret nogen trussel mod sikkerheden i Republikken Polens luftrum.
– For at sikre sikkerheden blev der indført midlertidige restriktioner for brugen af en del af luftrummet over Podlaskie regionen for civil trafik. Disse handlinger var af forebyggende karakter og i overensstemmelse med de gældende procedurer, skriver DORSZ.
DORSZ oplyser også, at ud fra objekternes flyveegenskaber, hastighed og bevægelsesretning, vurderes det, at det højst sandsynligt var ballonlignende genstande, der bevægede sig efter de meteorologiske forhold.
I beredskab
DORSZ er i løbende kontakt med de relevante tjenester og institutioner, og foretager løbende informationsudvekslinger og de observerede objekter, oplyser den operative kommando.



