
WARSZAWA: Polen og Litauen tøver med at genåbne grænserne til Hviderusland/Belarus efter chikanerier.
Polen og Litauen tøver med at genåbne grænserne til Hviderusland/Belarus, men tidligst i midten af november bliver nogle overgange genåbnet. Det siger regeringens talsmand Adam Szłapka til det polske nyhedsbureau PAP. Det kommer som et resultat af samtaler mellem regeringscheferne fra Polen og Litauen – Donald Tusk og Inga Ruginiene.
(Fortsættes under)
Balloner og chikanerier
Det var meningen at den midlertidig lukning af grænseovergangene til Hviderusland/Belarus skulle have været ophævet, men på grund af litauisk bekymring omkring sikkerheden er det ikke sket endnu. I Litauen har der gentagne gange været hændelser med brug af vejrballoner og balloner til indsmugling fra nabolandet. EU har også truet Hviderusland med yderligere sanktioner, hvis ikke tilfældene med vejr- og smugler ballonerne blev stoppet.
– I går talte jeg i telefon med den polske statsminister. Det var en meget detaljeret og udtømmende samtale. Vi har besluttet, at den polske statsminister vil forsinke genåbningen af Polens grænse til Hviderusland, sagde Ruginiene på en pressekonference.
(Fortsættes under)
Grænserne forbliver lukket
Ruginiene udtrykte sin overbevisning om, at en sådan handling “virkelig skader en uvenlig nabo” og håbede, at det ville hjælpe med at gøre myndighederne i Minsk opmærksomme på, at “vi ikke vil tolerere hybride angreb og vil gøre alt for at inddæmme truslerne og sikre vores beboeres sikkerhed.”
Onsdag besluttede den litauiske regering at lukke landegrænsen til Hviderusland i en måned.
Tirsdag sagde Donald Tusk, at regeringen i november ville være klar til at åbne to grænseovergange til Hviderusland: Bobrowniki og Kuznica. Han sagde også, at åbningen vil ske efter konsultationer med Litauen.





