Anfører Robert Lewandowski stod for det første mål et kvarter før tid, da de hvid-røde søndag aften mødte Letland. Foto: PRPL.
WARSZAWA: Polens fodboldlandshold sikrede sig endnu en sejr, da de hvid-røde søndag aften vandt over Letland. De hvid-røde fører nu gruppe G.
Polen vandt også sin anden kamp i kvalifikationen til EM 2020. Polakkerne tog imod Letland på hjemmebanen i det nationale stadion. Men det var først efter 76 minutters spil at det lykkedes den polske anfører Robert Lewandowski at score til 1 – 0. Otte minutter efter afgjorde Kamil Glik kampen med en scoring til 2 – 0, som også blev kampens resultat.
Polen i top
Polen indledte EM i gruppe G med en sejr over Østrig på udebane med 1 – 0, så polakkerne fører nu gruppen med maksimumpoint. Gruppen består derudover af Makedonien, Israel og Slovenien.
Næste kamp for Polen i gruppen er den 6. juni mod Makedonien.