
WARSZAWA: Polens præsident besøger Ungarn og Viktor Orban mandag. Tusk anklager ham for at skal mødes med andre Rusland-venlige personer.
– En fatal fejltagelse, siger statsminister Donald Tusk i en kommentar til, at Polens præsident Karol Nawrocki besøger Ungarn og Viktor Orban midt i hans valgkamp. Den ungarske regeringschef Viktor Orban går helt åbenlyst Vladimir Putins ærinde, senest ved at løbe fra en aftale i EU om penge til Ukraine og Europas forsvar mod Rusland.
Karol Nawrocki flyver til Budapest mandag for at tilbyde støtte til Viktor Orban op til valget. Det skriver den ungarske hjemmeside VSquare.
(Fortsættes under)
Afviser støtte til Ukraine og polsk forsvar
Statsminister Donald Tusk – der har et mildt sagt anstrengt forhold til den polske præsident – er rasende over præsidentens beslutning om at støtte Viktor Orbans valgkamp.
Forholdet mellem Tusk og præsidenten er blevet yderligere forværret efter at Karol Nawrocki nedlagde veto mod finansiering af polske forsvar med EU-midler. Et veto, der har betydet at præsidenten nu har fået øgenavnet Judas i militære kredse i Polen.
(Fortsættes under)
Tilhængere af Kreml i Budapest
Mandag er den såkaldte store forsamling for den højreekstreme koalition Patrioter for Europe, også i Budapest for at støtte Orban. Til mødet kommer også kendte pro-Kreml-politikere som Matteo Salvini og Marine Le Pen, skriver Szabolcs Panyi, der er undersøgende journalist for VSquare på X-twitter.
(Fortsættes under)
En fatal fejltagelse
– Præsident Nawrockis deltagelse i mødet i Budapest mellem pro-russiske og euroskeptiske politikere er en fatal fejltagelse. Det er en bekræftelse af en farlig strategi for at svække Den Europæiske Union og for at styrke Putin, skriver Donald Tusk på X-twitter.
(Fortsættes under)
Rygter om attentat
Beskeden om den polske præsidents besøg, kommer samtidig med rygter i polske medier om, at russiske bagmænd vil lave et mislykket attentatforsøg mod Viktor Orban. Det skal være med det formål, at styrke ham i valgkampen. Den amerikanske præsident Donald Trump blev også udsat for et attentatforsøg i sin valgkamp. Han blev som bekendt valgt.
Der er valg i Ungarn den 12. april, og ifølge målingerne ser det ud til at Viktor Orban må afgive magten til sin modkandidat.

