Polens præsident forbereder møde med Trump

Trump
Den amerikanske ambassadør i Polen - Thomas Rose - er ude med hård kritik af præsident Karol Nawrocki, der har droppet en jødiske fejring i præsidentpaladset. Foto: Mikolaj Bujak/KPRP.

WARSZAWA: Polens præsident Karol Nawrocki forbereder møde med Trump. Men det skal først finde sted den 3. september.


Der var ingen repræsentanter fra Polen i Washington i dag, men Polens præsident forbereder møde med Donald Trump, der er aftalt til den 3. september.

(Fortsættes under)

Polens udenrigsminister enig med Vladimir Putin

Forbereder møde med Trump

Fra præsidentens palads oplyses det, at præsidenten ikke er inviteret med til mødet i Det Hvide Hus, og at det er regeringen der har repræsenteret Polen i forhold til Ukraine. Det har vakt undren, at Polen ikke er med til det store topmøde i Washington mandag.

– Præsident Karol Nawrocki deltager i et møde med USA’s præsident Donald Trump den 3. september. Et af emnerne for samtalerne vil være spørgsmål relateret til sikkerhed og dermed situationen i Ukraine, sagde Leskiewicz fra præsidentens kabinet.

Aftalt med regeringen

Præsident Nawrocki forsikrede på et møde i præsidentpaladset mandag, at han er i kontakt med statsminister Donald Tusk og regeringen og appellerede til medierne om ro og forsigtighed i denne sag.

– Der er ikke plads og ingen tid til visse politiske følelser i spørgsmål om den polske stats sikkerhed og den internationale situation, kun den polske stats interesser, sagde den polske præsident.

LEDER: Ingen amerikanere kan være stolte i dag

polennu.dk er det førende medie, når det gælder nyheder på dansk om Polen. Men vi har fravalgt at have en betalingsmur – for vi vil så gerne udbrede kendskabet til Polen i Danmark så meget som muligt. Hvis du også vil det – så kan du hjælpe os med den opgave, ved at støtte os økonomisk. Her er der ingen blokering af hjælp. Der er flere muligheder.

Du kan donere valgfrit beløb via MOBILEPAY – 23435905 – eller med et engangsbidrag på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00.