
BUDAPEST: Polsk busulykke. En polsk bus med 59 passagerer er forulykket i Ungarn. 12 er dræbt og der er mange kvæstede i ulykken.
Polsk busulykke i Ungarn. En polsk bus med 59 passagerer på pilgrimstur og to chauffører, forulykkede klokken 01.00 søndag. 12 er dræbt og 10 er kvæstet – fem af dem er i livsfare.
Kørte i en grøft
Bussen kørte ned i en grøft og væltede om på siden nær byen Mezőkeresztes i det østlige Ungarn, oplyser politiet. Bussen var på vej mod byen Nyíregyháza ad motorvejen, da ulykken skete.
Bussen var på vej tilbage til Polens sydøstlige Podkarpackie-region fra en pilgrimsrejse til Bosnien-Hercegovina, oplyser de regionale myndigheder i Rzeszow.
Politiet: Chaufføren faldt i søvn
Det lokale politi oplyser:
– En polskregistreret bus, der kørte på motorvej M3 mod Nyíregyháza … kørte af den lige vejstrækning ned i en grøft og væltede. Foreløbige oplysninger tyder på, at chaufføren sandsynligvis faldt i søvn, skriver politiet.
Den polske ambassade i Budapest har oprettet en særlig informationslinje for pårørende: +36 20 472 9502.
Specialfly på vej
Statsminister Donald Tusk skriver på X-twitter, at han har besluttet at sende et særfly fra Polen til Ungarn med repræsentanter fra udenrigsministeriet og med læger og sygeplejersker. Han forsikrede, at alle de sårede i den polske busulykke ville få den nødvendige lægehjælp og konsulær bistand.
Udenrigsministeriet talsmand Maciej Wewiór siger søndag eftermiddag, at der er planlagt en særfly til Ungarn søndag med afgang mellem 18.00 – 20.00.

