
GDANSK: Den danske konsul Julian Skelnik understregede vigtigheden af kulturrelationer mellem Polen og Danmark, da han deltog i Gdansk bogmesse i weekenden.

Den syvende udgave af bogmessen i Gdansk handlede også om kulturrelationer mellem Polen og Danmark. I en paneldebat om de polsk-danske kulturrelationer fortalte den danske konsul i Gdynia, Julian Skelnik om den lange historie som det danske konsulat har i Gdansk.
Danmark 400 år i Polen
I år er det nemlig 400 år siden Danmark åbnede det danske konsulat i Gdans – tilbage i 1625. Det markeres både i Danmark og Polen. Senest i Esbjerg under Tall Ship Races og nu igen i Gdansk på bogmessen.
(Fortsættes under)
Konsul i 32 år
Konsul Skelnik har repræsenteret Danmark i næsten 32 år og sidder i flere lokale bestyrelser, herunder i den prestigefyldte filmskole i Gdynia. Han påpegede, hvor vigtig kultur har været og er for samarbejdet mellem Polen og Danmark.
(Fortsættes under)
Skelnik deltog i en paneldebat med den prisbelønnede oversætter og tidligere direktør for Dansk Kulturinstitut i Warszawa indtil 2020, hvor instituttet blev lukket; Boguslawa Sochanska. I perioden fra 1993 og frem til 1999, havde Dansk Kulturinstitut kontor i Gdansk.
(Fortsættes under)
Jørgen Leth og Polen
Som en del af panelsamtalen blev en audiovisuel præsentation vist om et unikt eksempel på kulturudvekslingen mellem Danmark og Polen under den kolde krig, foranlediget af daværende journalist og spirende forfatter og filmskaber Jørgen Leth. Han rejste til Polen bag jerntæppet i flere omgange mellem 1958-1962 hvor han mødte førende polske kunstnere som måtte optræde på undergrundsscenerne på grund af det sovjetkontrollede polske kommuniststyre.
(Fortsættes under)
Ny bog
Det og meget mere kan man i øvrigt læse mere om i den nye bog af Jørgen Leth med hans tekster om Polen som havde premiere i Warszawa i maj.

