
WARSZAWA: Den polsk-hviderussisk journalist og aktivist Andrzej Poczobut er blevet løsladt af myndighederne i Minsk.
Polsk-hviderussisk journalist og aktivist mod regimet i Minsk, Andrzej Poczobut, er blevet løsladt efter flere år i fængsel for at udtrykke sine holdninger. Han har – mens han var fængslet – modtaget Sakharov-prisen i 2025 for at modsætte sig Alexander Lukashenkos autoritære regime.
Han blev arresteret af de hviderussiske myndigheder den 25. marts 2021 og har været fængslet siden. I februar 2023 blev han idømt otte års fængsel i et højsikkerhedsfængsel for anklager, der i vid udstrækning var politisk motiverede.
Fangeudveksling
Ifølge det hviderussiske statslige nyhedsbureau Belta fandt løsladelsen sted som en del af en fangeudveksling ved grænsen, hvor fem tilbageholdte blev udleveret fra hver side.
De hviderussiske myndigheder oplyste, at Poczobut blev løsladt som svar på en personlig appel fra hans mor til præsident Alexander Lukashenko, samt mæglingsforsøg fra den polske mindretalsleder Andżelika Borys.
(Fortsættes under)
Polsk-hviderussisk journalist hjemme igen
Donald Tusk tog imod den løsladte journalist på grænsen til Hviderusland. På X-twitter skrev han:
– Andrzej Poczobut er fri. Velkommen til dit polske hjem, min ven, skrev Donald Tusk.
(Fortsættes under)
Oppositionsleder taknemlig
Den hviderussiske oppositionsleder Svjatlana Tsikhanouskaja skrev tirsdag i en erklæring til det polske nyhedsbureau PAP:
– Det er en stor dag for os alle. Andrzej Poczobut er fri. Efter årevis med uretfærdig fængsling og isolation kan han endelig lette et frihedens suk, skrev den hviderussiske oppositionsleder.
– Andrzej er en polsk-hviderussisk helt, en talentfuld og standhaftig journalist, der altid var tro mod sine principper. Regimet formåede ikke at knække ham eller bringe ham til tavshed, siger Svjatlana Tsikhanouskaja.
(Fortsættes under)
Polen, EU og USA
Svjatlana Tsikhanouskaja fremhævede Polens, USA’s og Den Europæiske Unions engagement i kampen for løsladelse af politiske fanger.
– Dette ville ikke have været muligt uden den konsekvente og principfaste holdning fra Polen, som utrætteligt kæmpede for Andrzej, og alle vores allierede – USA og Den Europæiske Union – som fortsat kæmper for vores politiske fanger. Vi må huske på, at der sikker stadig cirka 900 mennesker bag tremmer, skriver Tsikhanouskaja.


