Polsk tennis-darling indtager førstepladsen

Agnieszka_Radwanska_tabte_0

Nummer to (tv.) og nummer et på WTO-verdensranglisten i tennis – Serena Williams og Agnieszka Radwanska. Arkivfoto.

LÆS  Polsk tennisstjerne vinder sin første WTA-titel

LOS ANGELES: Den polske tennisstjerne Agnieszka Radwanska indtager førstepladsen på WTO’s verdensrangliste.

LÆS  Tennis stjerne er polsk ambassadør ved fodbold EM

Den polske tennis-darling Agnieszka Radwanska har fået tildelt en placering som nummer 1 på WTO-verdensranglisten.

Regnefejl

I den seneste opgjorte rating-liste fra den 18. marts, fik polakken ellers kun tildelt pladsen som nummer 4. Men WTO har nu, efter polske protester, erkendt at have lavet en fejl i sammentællingen. Det betyder at Agnieszka Radwanska nu har fået tildelt placeringen som nummer 1. Ny top-5 fra WTO’s reviderede liste:

LÆS  Første OL-medalje nogensinde i tennis til Polen

Top 5

01 Agnieszka Radwanska, Polen
02 Serena Williams, USA
03 Maria Sharapova , Rusland
04 Victoria Azarenka, Hviderusland
05 Na Li, Kina

Den danske tennisstjerne med polske rødder Caroline Wozniacki er fortsat på en 10. plads.

LÆS  Polske Iga er ude af Wimbledon efter mange fejl

Opgør ikke medregnet

Det kan forekomme mærkværdigt for udeforstående, at Agnieszka Radwanska er foran Serena Williams, da amerikaneren slog polakken i deres opgør i Miami i slutningen af marts med 6-0 og 6-3.

Forklaringen er, at kampens resultat ikke tælles med i WTO-listen, da den kun omfatter kampe spillet før den 18. marts.

LÆS  Verdens bedste til tennis valgt som årets sportsnavn

På baggrund af Agnieszka Radwanskas nederlag I Miami, ventes de to tennisstjerner dog, at bytte placering på WTO-listen, næste gang den revideres.