
HAAG: Præsident Andrzej Duda repræsenterer Polen ved NATO-topmøde, hvor forsvarsminister og udenrigsministeren også deltager.
Der er enighed ved NATO-topmøde om at hæve bidraget til forsvar til 5 procent af BNP, vurdere Polens udenrigsminister Radoslaw Sikorski ved NATO-topmødet tirsdag i Haag.
NATO-topmøde om 5 procent
Topmøde erklæringen vil også konkludere, at Rusland er den største trussel, og at NATO har til hensigt at forberede sig på truslen ved at afsætte passende ressourcer. Sikorski sagde samtidig, at det nye 5 procent mål er en klar sejr for den amerikanske præsident Donald Trump.
(Fortsættes under)
Sikorski: Trump vil stå fast overfor Putin
Han fremhæver også, at Trump har bragt konflikten i Mellemøsten til afslutning.
– Og at han ville være lige så fast over for aggressoren i Europa, Vladimir Putin! Det forekommer mig, at han har al mulig grund til at gøre det i dag, for bemærk venligst – den iranske udenrigsministers første besøg var i Moskva, og Moskva bekræftede sin støtte til det teokratiske iranske regime. Så vi håber, at det vil betyde, at præsident Trump vil være meget mere konsekvent over for Putin, end han har været indtil nu, siger den polske udenrigsminister i Haag.
(Fortsættes under)
Omstillet til krigsøkonomi
Sikorski sagde også, at Rusland bruger enorme summer af penge på våben, fordi de har omstillet sig til krigsøkonomi. Men de fjerner deres egen fremtid, fordi de før eller siden vil få gigantiske økonomiske tømmermænd på grund af forbruget af flere hundrede milliarder dollars på en meningsløs krig, siger den polske udenrigsminister, og fortsætter:
Hurtigere handling uden bureaukrati
– Ligesom med Iran – i 46 år brugte landet penge på nogle militser og på et atomprogram, der aldrig bliver til noget. Det er diktaturernes natur. Vi bør dog ikke længere være i en fredstilstand, selv om vi ikke er i krig, så er vi i en krisetilstand. Og det er blandt andet derfor, at vores regering foreslår at forkorte procedurerne, for eksempel i forbindelse med opførelsen af våbenfabrikker. Hvis Ukraine kan bygge 200 våbenfabrikker på tre år, så bør vi også kunne handle meget hurtigere, end vi har gjort indtil videre, siger Radoslaw Sikorski.
Han sagde også, at Ukraine, ved at kæmpe modigt har givet Europa uvurderlig tid.
(Fortsættes under)
Rusland ikke klar til angreb
– Rusland vil ikke være i stand til at angribe os før udgangen af dette årti. Desværre er der spildt en masse tid på nogle lande, men vi kan ikke spilde de næste par år også, siger Sikorski.
Sikorski mener, at Putin er en meget dygtig strateg, der ved, hvordan man udnytter Vestens fejltagelser, men det er en forfærdelig strategi, for Rusland kommer til at betale enorme summer for en krig, de ikke kan vinde.
Ledere fra NATO-landene mødes i Haag tirsdag og onsdag for at diskutere de udfordringer, som alliancen står over for. Hovedtemaet vil være at øge NATO-landenes forsvarsforpligtelser til 5 procent af BNP. Den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyj er også i Haag.
Præsident og regering til NATO-topmøde
Polen er repræsenteret af præsident Andrzej Duda, ligesom udenrigsminister Radosław Sikorski, vicestatsminister og forsvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz samt viceforsvarsminister Paweł Zalewski er med i Haag.