
WARSZAWA: Polens præsident Karol Nawrocki og statsminister Donald Tusk, er på et møde blevet enige om landets udenrigspolitik.
Polens præsident Karol Nawrocki og statsminister Donald Tusk, er på et møde blevet enige om landets udenrigspolitik, forsvarspolitik og sikkerhed.
Præsidenten og statsministeren står i hver deres politiske lejr, og der er talrige sammenstød mellem regering, og præsidenten, der er blevet støtte af det største oppositionsparti og tidligere regeringsparti, Lov og Retfærdighed (PiS). De to ledende politikere mødtes fredag i præsidentpaladset i Warszawa.
Efter mødet blev det bekræftet, at spørgsmål om Ukraine, Rusland og Polens sikkerheds, ikke må være genstand for tvister mellem præsidenten og regeringen.
(Fortsættes under)
Orienteret om udenrigspolitik
Donald Tusk har orienteret Nawrocki om de igangværende forhandlinger om en fredsaftale i Ukraine og om landes forpligtelser i koalitionen af villige lande til at give sikkerhedsgarantier til Kiev i tilfælde af en våbenhvile.
Donald Tusk gentog også, at Polens sikkerhed i høj grad afhænger af, hvordan krigen slutter, og om Ukraines situation under forhandlingerne og i efterkrigstiden.
Præsident Nawrocki advarede om, at man ikke kan stole på den russiske præsident Vladimir Putin i forhandlinger.
– Man bør ikke rette opmærksomheden på Moskvas ord og tilbud, men mest hvad Putin og Den Russiske Føderation rent faktisk gør, sagde præsidenten gennem sin talsmand efter mødet.
(Fortsættes under)
Hav af konflikter
Fredagens forsonende møde kommer efter mange kampe mellem regeringen og præsidenten. Siden Nawrocki vandt præsidentvalget i juni sidste år, har han støttet Polens vigtigste højreorienterede oppositionsparti PiS veto mod en masse af parlamentets beslutninger. Det gælder alt fra vindenergi og hjælp til ukrainere til mindretalsrettigheder og retsreformer.
Regeringen er tæt forbundet med EU og Ukraine, mens præsidenten betegnes som en forpost for USA, Donald Trump og MAGA-bevægelsens nationalistisk kurs.
(Fortsættes under)
Blokader og veto
Præsidenten har nægtet at underskrive dokumenter for 40 ambassadører, han har afvist forfremmelser i efterretningstjenesterne og nægtet at udpege dommere. Præsidenten har også selv sendt lovforslag til parlamentet, om end det ikke er en præsidents opgave. Her ventes en løsning dog at være på vej, efter amerikansk pres. Der er allerede aftalt møde mellem præsidenten og udenrigsministeren om sagen.
Seneste har præsidenten blokeret for et forslag, der skal give mere sikkerhed på internettet, og gør det muligt at slette opslag når der er gode sikkerhedsmæssige grunde til det. Konflikten om det lovforslag fortsætter, sammen med en række andre love.
Flere nyheder?
Vi har ikke bygget en betalingsmur om polennu.dk. Det er et valg vi har truffet, fordi vi så gerne vil levere uafhængige nyheder om vores naboland Polen, til så mange danskere som muligt. Hvis du vil støtte os i det arbejde, vil vi være dig meget taknemlig. Du kan blandt andet gøre det ved at donere os et beløb. Tryk på det beløb du vil støtte os med. Ethvert beløb er en stor hjælp. DKK 100,00 – DKK 200,00 – DKK 500,00 – DKK 1.000,00 – DKK 5.000,00 – Når du har trykket på beløbet, bliver du viderestillet til vores betalingssystem, hvor du kan betale med MASTER, VISA og andre anerkendte og sikre betalingsformer.



