Præsidenten betegner EU-topmøde som en ’relativ succes’

Præsident_Kaczynski

Præsident Kaczynski oplyste, at han overfor de øvrige EU lande redegjorde for Polens syn på klimapakken og krisen i Georgien. (Arkivfoto).

LÆS  Polen får en plads mere i Europa-Parlamentet

Polens præsident betegner EU’s beslutning om klimapakken som ’en relativ succes’.

LÆS  Polen får en plads mere i Europa-Parlamentet

På vej fra Bruxelles til Warszawa i dag, sagde præsident Kaczynski til Polskie Radio, at ’ikke meget mere’ kunne gøres i forsøget på at ændrer EU’s klimapakke på baggrund af finanskrisen.

Præsidenten afviser beskyldninger om, at han ikke havde nogen officiel stemme på topmødet med henvisning til, at han under en arbejdsmiddag redegjorde for Polens holdning til klimapakken og om Polens syn på problemerne i Kaukasus.

EU formand præsident Sarkozy talte dog kun ganske lidt om Georgien. Da de seriøse diskussioner om klimapakken startede, overlod præsident Kaczynski de to stole, som hvert EU-land havde til rådighed på topmødet, til regeringslederen Donald Tusk og finansminister Jacek Rostowski.

LÆS  Polakker: Justitsminister skyld i at EU tilbageholder penge

LÆS  Polen vil bruge EU-formandskab til mere USA-samarbejde