Rusland, Israel og USA truer verdensfreden

tjekkiet_israel_jerusalem_trump
De tre lande der truer verdensfreden mest er Rusland, Israel og USA, mener polakkerne i en ny måling. Arkivfoto.

WARSZAWA: Fire ud af fem polakker mener at Rusland, Israel og USA truer verdensfreden. Det viser en ny undersøgelse.


Fire ud af fem polakker anser nu Rusland, Israel og USA som værende dem der truer verdensfreden. Det viser en ny undersøgelse torsdag der er gennemført af meningsmålingsinstituttet CBOS for dagbladet Dziennik Gazeta Prawna. Undersøgelsen viser også store forskelle mellem generationer af polakker.

(Fortsættes under)

Polen fordømmer Israel og kræver to-statsløsning

Truer verdensfreden

Af svarene fremgår det, at polakkerne mener at Rusland, Israel og USA er de største trusler mod verdensfreden. Polakkernes svar.

  • 54 procent Rusland
  • 15 procent Israel
  • 14 procent USA

Lande som Kina og Iran anser polakkerne ikke som lige så stor en trussel for tiden.

  • 3,6 procent Kina
  • 2,1 procent Iran

(Fortsættes under)

Krigen mellem Israel og Polen om Auschwitz

Generationskløft om Israel

– Det er primært de unge, der nu ser Israel som en trussel, skriver avisen da 27 procents af polakkerne under 35 år har den holdning, men den for polakker over 55 år er under 10 procent.

Det er især blandt vælgerne på højrefløjen, at Israel anses som en stor trussel. 27 procent af dem gør, mens venstrefløjens vælgere er på under ti procent.

LINK: Polsk Radio (engelsk)

Fire polakker tilbageholdt af Israel på vej til Gaza