Selskabet bag Nord Stream 2 er gået konkurs

Nordstream 2 konkurs
Den 49-årige ukrainer, der kræves udleveret til Tyskland for Nord Stream sabotage, bliver ikke udleveret. Anmodningen opfylder ikke betingelserne for en europæisk arrestordre. Arkivfoto.

ZUG: Selskabet bag bygningen af Nord Stream 2 er gået konkurs. Det meddeler myndighederne i Schweiz, hvor selskabet er registreret.

LÆS  Rusland bortfører børn som Nazityskland gjorde

Konkurs: Selskabet Nord Stream 2 AG, der står bag byggeriet af Nord Stream 2-gasledningen mellem Tyskland og Rusland har indgivet konkurs begæring. Det oplyser myndighederne i Schweiz, hvor selskabet er registreret.

Virksomheden begrundet beslutningen med de amerikanske sanktioner, der er pålagt projektet, efter at Rusland er gået i krig med Ukraine.

Konkurs tirsdag

Mandag indgav selskabet konkursbegæring til retten, og tirsdag bekræftede rette konkursbehandlingen.

Tyskland stopper Nord Stream 2 gasledningen

LINK: Nord Stream 2 

Støt polennu.dk og få flere nyheder fra Polen på dansk. Vælg mellem DKK 200,00 – DKK 500,00 – DKK 1.000,00. På forhånd tak.

LÆS  FE: Rusland vil udfordrer NATO-lande militært

LÆS  Polens statsminister afviser dialog med Rusland