
GDANSK: Polens statsminister advarer om at et Polexit er blevet en mulighed i dag. Kræfter arbejder for at ødelægge EU.
Polens statsminister Donald Tusk advarer søndag om, at Polexit er en reel trussel i dag. Han begrunder det med at partiet Konfederationen og et flertal i det største oppositionsparti Lov og Retfærdighed (PiS) ønsker at trække Polen ud af EU – et Polexit. Tusk kalder også præsident Karol Nawrocki for gruppens protektor.
(Fortsættes under)
Polexit er en reel trussel
– Polexit er en reel trussel i dag! Både konføderationerne og flertallet af Lov og Retfærdighed (PiS) ønsker det. Nawrocki er deres protektor. Rusland, det amerikanske MAGA-parti og den europæiske højrefløj, ledet af Orbán, ønsker at ødelægge EU. Det ville være en katastrofe for Polen.
– Jeg vil gøre alt for at stoppe dem, skrev Donald Tusk på X-twitter.
(Fortsættes under)
Interview med TVP Info
I et interview med TVP Info blev Tusk spurgt ind til præsidentens veto mod SAFE-loven, der er optagelsen af et EU-lån til polsk forsvar for 185 milliarder zloty, svarede Tusk.
– De, der siger, at dette er vejen til et Polexit – til at Polen forlader Den Europæiske Union, har desværre i stigende grad ret, sagde Tusk fredag til TVP Info.
Tusk sagde også, at vetoet fra præsidenten var en fordømmelse af den “store aftale”, med konsensus om at Polen skal være i NATO og EU.


