Statsminister takker præsident og stab for indsats

Statsminister Donald Tusk takker præsident Karol Nawrocki for sin indsats i forbindelse med Donald Trump beslutning. Foto: Mikolaj Bujak/KPRP.

WARSZAWA: Statsminister Donald Tusk takker præsident Karol Nawrocki for sin indsats i forbindelse med Donald Trump beslutning.


Regeringschef Donald Tusk takker præsident Karol Nawrocki, efter at Donald Trump har meddelt, at USA sender 5.000 soldater til Polen. I forvejen havde Pentagon lovet at der ikke ville være reduktion af amerikanske soldater i Polen, trods nedskæringer i antallet af USA-soldater i Europa.

(Fortsættes under)

USA reducerer ikke antallet af soldater i Polen

Takker præsident

– Præsident Donald Trumps beslutning vedrørende tilstedeværelsen af ​​amerikanske tropper i Polen er gode nyheder for Polen og USA, skriver Donald Tusk om beslutningen.Statsministeren takkede blandt andet præsident Karol Nawrocki. Det sker efter at Donald Trump roste den polske præsident for sin indsats.

– På grund af det vellykkede valg af Polens nuværende præsident, Karol Nawrocki, som jeg stolt støttede, og i betragtning af vores forhold til ham, er jeg glad for at kunne meddele, at USA vil sende yderligere 5.000 tropper til Polen. Tak for jeres opmærksomhed! skrev den amerikanske præsident på sociale medier.

Donald Tusk takker

– Præsident Donald Trumps beslutning vedrørende tilstedeværelsen af ​​amerikanske tropper i Polen er gode nyheder for Polen og USA.

– Jeg takker alle involverede i denne sag, præsident Nawrocki, ministre, kongresmedlemmer og Polens venner i USA for deres effektivitet og enighed i handling, skriver den polske regeringsleder.

(Fortsættes under)

Donald Tusk: Hvem er vinderen af krigen mod Iran?

Forsvarsminister bakker op

Forsvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz udtaler, at Polen har vist beslutsomhed i sine bestræbelser på at opretholde og udvide tilstedeværelsen af ​​amerikanske tropper i Polen .

– Alle niveauer af samarbejde blev opnået: præsidenten, det nationale sikkerhedsbureau (BBN), regeringen, forsvarsministerierne og udenrigsministerierne. Vi inddrog vores diplomatiske tjenester og militæret, sagde forsvarsministeren i en samtale med journalister i Sejmen, skriver Onet.

– Den beslutning ville ikke være taget, hvis det ikke havde været for vores offensiv. Beslutningen ville ikke være blevet truffet, hvis det ikke havde været for de gode forbindelser med præsident Nawrocki, og beslutningen ville ikke være blevet truffet, hvis det ikke havde været for de amerikanske kongresmedlemmers og senatorers forargelse, sagde forsvarsminister og vicestatsminister Władysław Kosiniak-Kamysz.

De 5.000 soldater ankommer til Polen indenfor de næste 2 – 4 uger.

Første F-35 fly lander i Polen

Fredag omkring klokken 18.00 ankommer det første F-35 kampfly til Polen, sammen med andet militært udstyr. Flere F-35 fly er på vej, og den 12. juni markeres de nye fly på en Lask-flybasen i Polen.

Besked om USA-soldater forsvandt hos general