
KØBENHAVN: Turen går til Polen for femte gang i træk med journalist og historiker Lise Hannibal. Forfatteren har et indgående kendskab til landet.
Turen går til Polen for femte gang i træk. Danmarks mest populære rejseguide er nu udkommet i en ny udgave om Polen. Udviklingen går meget hurtig på turistområdet i landet, og for femte gang i træk er det journalist og historiker Lise Hannibal, der har skrevet guiden om Polen. Cirka hver tredje år, er der kommet en ny Turen går til Polen fra hendes hånd. Og hun ved hvad hun taler og skriver om.
Indgående polsk kendskab

Lise Hannibal er respekteret og anerkendt i dansk-polske kredse. Hun er cand. Mag i Østeuropastudierne fra København Universitet og kan flydende polsk. Hannibal har også arbejdet på den polske ambassade i København, hvor hun har beskæftiget sig med PR, presse og turisme.
Lise Hannibal er en alsidig journalist, rejsebogsforfatter og redaktør med speciale i rejser, oplevelsesøkonomi og byudvikling
LINK: Turen går til Polen (Lise Hannibal)
(Fortsættes under)
Turen går til Polen for femte gang
Turen går til Polen giver et bredt og overskueligt billede af Polen som turistland, med tilhørende forklaringer. I den femte udgave behandles Warszawa, Krakow, det sydøstlige Polen, det vestlige Polen, Pommern og det nordøstlige Polen.
Mere end en guide
Turen går til Polen giver også et indblik i dagligdagen i Polen og forklarer politiske og kulturelle problemstillinger. En række artikler går bag om landets historie, kunst og kultur, mad og drikke, natur og geografi. Bogen er rigt illustreret med fotos og kort, der gør rejsen til Polen meget nemmere for alle danskere med eller uden forudgående viden om Polen.
LINK: Køb Turen går til Polen her – Saxo

