Udenrigsminister med ny skarp kritik af Israel

Polen retter skrap kritik af Israel, og tilbageviser påstande fra den kommende amerikanske ambassadør i Polen, der har en fortid i Israel. Arkivfoto MSZ.

WARSZAWA: Udenrigsminister Radoslaw Sikorski kommer med ny skarp kritik af Israel: – Ingen har ret til at lade børn sulte.


Polen kommer med ny skarp kritik af Israel. Udenrigsminister Radoslaw Sikorski siger, at ingen har ret til at lade børn sulte. Han beskylder Israel for at bruge overdreven magt som reaktion på Hamas angreb. Sikorski opfordrer kraftigt Israel til at respektere de internationale humanitære spilleregler i forbindelsen med besættelsen af Gaza og Vestbredden.

(Fortsættes under)

Polsk FN-initiativ: Stærk fordømmelse af Israel

Kritik af Israel

– Ingen har ret til at lade børn sulte, siger Radoslaw Sikorski til mediet onet.pl.

Den kommende amerikanske ambassadør i Polen, Thomas Rose, der er tidligere udgiver af Jerusalem Post siger i en reaktion, at Israel handler inden for rammerne af international lov. Den holdning deler Polen og den polske udenrigsminister i lighed med mange andre ikke.

(Fortsættes under)

Israels regeringschef bliver anholdt i Polen

Tilbageviser USA påstand

Sikorski siger, at Israels handlinger godt nok er “provokeret” af Hamas’ angreb den 7. oktober 2023. Udenrigsministeren understreger, at Polen har fordømt Hamas for denne kriminelle handling, som har skadet den palæstinensiske sag.

Men Sikorski slår fast overfor USA og Israel:

– Israel har brugt overdreven magt, og i dag er det uklart, hvad de forsøger at opnå, eller om det, de gør, overhovedet har et mål.

– Antallet af ofre er simpelthen for højt, selv når Israel handler i selvforsvar, er man ikke fritaget for at respektere international humanitær ret. Det opfordrer Polen kraftigt Israel til at gøre.

Vi har selv oplevet det

– Vi er et land, der også har oplevet besættelse og massemord, og vi har historiske bånd til Israel, men det betyder ikke, at vi accepterer alt, hvad Israel gør.

– Polen har altid fordømt de ulovlige bosættelser på Vestbredden. Og lad mig minde jer om, at vi er et land, der har anerkendte en palæstinensisk statsstatus for mange år siden, siger den polske udenrigsminister.

Polens holdning er, at Israel er ansvarlig for menneskers velbefindende i Gaza og Vestbredden.

– De sultende børn i Gaza ved ikke, hvad Hamas er. Ingen har ret til at forårsage, at børn sulter, og ifølge vores data er omkring 100 mennesker i Gaza allerede sultet ihjel, heriblandt 80 børn. Og det er helt uacceptabelt, siger Polens udenrigsminister Radoslaw Sikorski.

(Fortsættes under)

Polsk nødhjælpsarbejder dræbt i israelsk luftangreb

Statsminister om Israel

Polens statsminister, Donald Tusk, kommenterede også situationen på X-twitter:

– Polen var, og er – og vil altid være på Israels side i konfrontationen med islamisk terrorisme, men aldrig på de politikeres side, hvis handlinger fører til sult og død blandt mødre og børn.

Polen anerkender Palæstina

Polen har anerkendt Palæstina som en stat siden 1988.

Statsminister kommer med klar advarsel til Israel