Vil gribe ind overfor Ruslands skyggeflåde

Danmark øger kontrollen overfor Ruslands skyggeflåde i Nordsøen og Østersøen, meddeler den danske regering mandag. Foto: Forsvaret (Danmark).

WARSZAWA: Polens nyhedsbureau PAP skriver, at Danmark nu øger indsatsen overfor Ruslands skyggeflåde. Det gælder både i Østersøen og Nordsøen.


Danmark vil gribe ind overfor Ruslands skyggeflåde, skriver det polske nyhedsbureau PAP tirsdag. Et emne der i høj grad interesserer polakkerne.

– Derfor strammer vi nu kontrollen med helt grundlæggende miljøregler, så vi kan sætte mere effektivt og konsekvent ind over for tankskibe og den russiske skyggeflåde, siger miljøminister Magnus Heunicke mandag.

(Fortsættes under)

Polen vil tvangsfjerne russisk skib i Gdynia

Polske medier skriver, at den danske regering mandag bekendtgjorde budskabet om øgede inspektioner af den russiske skyggeflåde ved ankerpladsen nær Kap Skagen. På dette punkt, mellem Nordsøen og Østersøen, venter skibene på bedre vejr eller genopfyldning af forsyninger, oplyser ministeriet.

(Fortsættes under)

Russisk fly i farlige manøvre over Østersøen

Miljøtilsyn

Ifølge regeringen i København vil Søfartsstyrelsen i samarbejde med Miljøstyrelsen udføre flere miljøinspektioner af skibe. Målet er at kontrollere, om fartøjerne overholder reglerne vedrørende blandt andet affaldshåndtering, ballastvand og skibsbrændstof, skriver PAP.

(Fortsættes under)

Russiske advarsler om katastrofe i ny polsk kanal

444 både i Ruslands skyggeflåde

Med vedtagelsen af ​​den 18. EU-sanktionspakke i juli er 444 fartøjer nu på sanktionslisten. Disse skyggeflåder er ofte slidte tankskibe, der udgør en trussel mod havmiljøet og fører eksotiske flag. Deres formål er at transportere russisk olie for at finansiere krigen mod Ukraine.

Vil stoppe Putin

Den danske erhvervsminister kommenterer også initiativet:

– Vi skal sætte en stopper for Putins krigsmaskine. Det gælder også den russiske skyggeflåde. Vi tager alle værktøjer i brug. Vi ved fra vores sikkerhedskontroller på Skagen Red, at der blandt disse skibe er gamle og slidte skibe, der sejler rundt. Derfor intensiverer vores myndigheder nu kontrollen, så vi passer på Danmark og dansk farvand, siger erhvervsminister Morten Bødskov.

TASS: 20 russiske krigsskibe på vej til Østersøen