
POZNAN: En 41-årig polak er i dag blevet anholdt i sit hjem for dødstrusler mod den nye præsident-kandidat Rafal Trzaskowski.
En 41-årig mand fra Poznan, er blevet anholdt for at have sendt dødstrusler mod en præsident-kandidat. Han ringede onsdag eftermiddag til præsident-paladset i Warszawa, og sagde at han ville dræbe oppositions-kandidaten, borgmesteren i hovedstaden Rafal Trzaskowski.
– Den sigtede sagde, at han ville dræbe præsidentkandidaten Rafał Trzaskowski, oplyser politiets talsmand i Poznan, Andrzej Borowiak. De nationale sikkerhedsfolk underrettede straks politiet, lige som præsident-kandidaten blev informeret om truslen.
Ukendt motiv
Det vides ikke, hvorfor manden ville dræbe Rafal Trzaskowski, da han endnu ikke er afhørt.
– Foreløbig er han tilbageholdt, mens vi indsamler yderligere beviser. I løbet af dagen bliver det afgjort hvad der er næste skridt i denne sag, siger Borowiak torsdag formiddag.
Manden var ikke påvirket af alkohol eller stoffer ved anholdelsen.
I 2019 blev borgmesteren i Gdansk, Pawel Adamowicz, myrdet efter lang tids hetz og flere dødstrusler.