Ny pressemedarbejder på Polens ambassade

anna_werenberg_polennu
Fredagen DR Genstart podcast handlede om Polen og det polske valg. Få et skarpt indblik i den politiske situation i Polen med Danmarks førende Polens ekspert Anna Werenberg og DR-værten Anna Ingrisch på en halv time. Arkivfoto.

Anna Werenberg har flere gange som polennu.dk kommentator optrådt i DR 2 og TV 2 i forbindelse med dækningen af polske forhold. På billedet ses hun i felten for polennu.dk under Lars Løkke Rasmussens besøg i det polske statsministerium tidligere i år. Nu er hun tiltrådt jobbet som pressemedarbejder på Polens ambassade i København. Foto: Jens Mørch, polennu.dk.

LÆS  Danmark får ny ambassadør i Polen til sommer

KØBENHAVN: polennu.dk journalist Anna Werenberg er tiltrådt som presseansvarlig på Polens ambassade i Hellerup.

LÆS  Senatsformand: Vi skal holde sammen i krisen

Polens ambassade har ansat Anna Werenberg som ny pressemedarbejder.

Pressekontakt

Anna Werenberg, der er kendt i spalterne på polennu.dk, skal nu være ansvarlig for kontakten til dansk presse og for ambassadens kommunikationsvirksomhed i Danmark.

LÆS  Nyt nummer af polsk magasin udkommet i Danmark

Journalist i fire år

Werenberg kom til polennu.dk for fire år siden, og har været der siden, kun afbrudt af en periode hvor hun var projektansat hos Baltic Development Forum i forbindelse med Femern Belt.

Solid teoretisk baggrund

Werenberg har læst statskundskab på København Universitet, polsk på Aarhus Universitet og polsk sprog og kultur på det berømte Jagiellonski Universitet i Krakow.

Dansk og polsk ambassade

Det er ikke første gang at Anna Werenberg skal arbejde på en ambassade. I 2005 var hun praktikant på Danmarks ambassade i Warszawa og hun arbejdede fem år som studentermedhjælper for 3F, inden hun for fem år siden kom til Baltic Development Forum i København. Efter et par år der, kom Anna til polennu.dk.

LÆS  Forsker: DR’s ’angrebsplan’ er ikke en angrebsplan

Kommentator og oversætter

LÆS  Senatsformand: Vi skal holde sammen i krisen

Anna Werenberg er efterspurgt kommentator når det gælder polske forhold, og hun har oversat polsk og vejledt flere danske medier i polske forhold. Werenberg har også oversat bogen: Min ven forræderen, om den polske oberst der samarbejdede med CIA under kommunismen i Polen.

God kollega

– Anna er formentlig den dansker, der har det mest indgående kendskab til Polen og polsk kultur, og hun er en pokkers god kollega, siger Jens Mørch, polennu.dk. – Jeg ønsker både hende og ambassaden til lykke.

Hjem igen

– Det er en enestående chance for Anna, og jeg forstår hendes valg, for hun får oparbejdet sig en uvurderlig erfaring i dansk polske relationer.

LÆS  Forskelle i påske-traditionerne i Polen og Danmark

– Selv om jeg naturligvis er ked af at miste en god kollega, så er jeg også glad for at vores samarbejde ikke stopper.

LÆS  International kritik: Kræver fire redaktører genansat

– Men jeg håber da også, at hun kommer ”hjem” igen til polennu.dk en dag, siger redaktør Jens Mørch.

Afløser Lolck

Anna Werenberg afløser Jacob Lolck, der er kommet til Europa-Parlamentet i København som pressemedarbejder.