Polen vandt venskabskamp over Serbien i fodbold

polen_serbien_fodbold_venskabskamp_2016

Polens tidligere anfører Jakub Blaszczykowski scorede kampens eneste mål mod Serbien onsdag aften i Poznan. Foto: PZPN.

LÆS  Fodboldlandshold fik pligtsejr over San Marino

POZNAN: Onsdag vandt det polske fodboldlandshold over Serbien i en testkamp forud for EM i Frankrig.

LÆS  Lech Poznan er polsk mester for ottende gang

Det polske fodboldlandshold besejrede onsdag aften Serbien med 1-0 i en venskabskamp på hjemmebane i det nordvestlige Polen. Kampen er den første ud af fire venskabskampe, før Polen skal til EURO 2016 slutrunde i Frankrig til sommer.

Tidligere anfører

Den tidligere anfører Jakub Blaszczykowski scorede kampens eneste mål efter 28 minutters spil. Han har været skadesramt gennem de seneste to år.

Den nuværende anfører, Robert Lewandowski sagde forud for kampen, at han kunne mærke den polske vindermentalitet.

Tilfreds træner

– Jeg er tilfreds med holdets indsats, vi så en masse nye gode takter, og spillet er på et meget højt niveau, sagde den polske landstræner Adam Nawalka efter kampen på det kommunale stadion i Poznan.

Polen skal møde Finland, Holland og Litauen i venskabskampe, inden det for alvor går løs ved EUR0 2016 i Frankrig, hvor Polen møder Nordirland i den første kamp den 12. Juni. I denne gruppe er også Tyskland og Ukraine.

Møder Danmark

Til oktober skal det danske fodboldlandshold møde Polen i Warszawa, i en kvalifikationskamp forud for VM 2018 i Rusland.

LÆS  Fodboldlandshold fik pligtsejr over San Marino

LÆS  Ny landstræner? Lewandowski vil have spilleglæden tilbage