Polen vandt venskabskamp over Serbien i fodbold

polen_serbien_fodbold_venskabskamp_2016

Polens tidligere anfører Jakub Blaszczykowski scorede kampens eneste mål mod Serbien onsdag aften i Poznan. Foto: PZPN.

LÆS  Danmark vil helst spille EM-fodbold i Polen

POZNAN: Onsdag vandt det polske fodboldlandshold over Serbien i en testkamp forud for EM i Frankrig.

LÆS  Danmark vil helst spille EM-fodbold i Polen

Det polske fodboldlandshold besejrede onsdag aften Serbien med 1-0 i en venskabskamp på hjemmebane i det nordvestlige Polen. Kampen er den første ud af fire venskabskampe, før Polen skal til EURO 2016 slutrunde i Frankrig til sommer.

Tidligere anfører

Den tidligere anfører Jakub Blaszczykowski scorede kampens eneste mål efter 28 minutters spil. Han har været skadesramt gennem de seneste to år.

LÆS  Gdansk er mere kendt efter EM 2012 fodbold

Den nuværende anfører, Robert Lewandowski sagde forud for kampen, at han kunne mærke den polske vindermentalitet.

Tilfreds træner

– Jeg er tilfreds med holdets indsats, vi så en masse nye gode takter, og spillet er på et meget højt niveau, sagde den polske landstræner Adam Nawalka efter kampen på det kommunale stadion i Poznan.

LÆS  Polen fik en nem VM-fodbold lodtrækning

Polen skal møde Finland, Holland og Litauen i venskabskampe, inden det for alvor går løs ved EUR0 2016 i Frankrig, hvor Polen møder Nordirland i den første kamp den 12. Juni. I denne gruppe er også Tyskland og Ukraine.

Møder Danmark

LÆS  Endnu en sejr til Polen på vejen mod EM 2012 i fodbold

Til oktober skal det danske fodboldlandshold møde Polen i Warszawa, i en kvalifikationskamp forud for VM 2018 i Rusland.