International bogmesse i Warszawa aflyst


    WARSZAWA: Den internationale bogmesse, der har været gennemført i den polske hovedstad siden 1958, bliver ikke til noget i år.

    LÆS  Kraftig eksplosion i Warszawa

    Warszawa’s internationale bogmesse, der har været afholdt siden 1958, er blevet slået ud af en konkurrent.

    Grzegorz Guzowski, der organiserer bogmessen, har været tvunget til at aflyse dette års arrangement.

    – Siden 2010 har den internationale bogmesse været mål for en usædvanlige hårde angreb, uden hensyn til god markedsføringsskik, siger han.

    Ny messe

    – Sidste år begyndte et konkurrerende selskab, at lave deres egen udstilling: Warszawskie Targi Książki (Warszawa Bogmesse) på samme sted, og på næsten samme tidspunkt og med vores koncept, siger Grzegorz Guzowski.

    LÆS  Ny lufthavn nord for Warszawa til EM 2012

    Selvforskyldt

    Den nye udstilling er lavet i utilfredshed med de høje priser, der er forbundet med at deltage i den traditionelle messe. Rivalen siger, at næsten alle store polske forlag er med på den nye udstilling, og det taler for sig selv.

    LÆS  Sidste Ryanair-fly fra Warszawa er landet

    Igen næste år

    Trods aflysningen i år venter arrangørerne af den internationale bogmesse siden 1958, at gennemføre messen næste år.