

RZESZOW: Verdens største fly der er fra det ukrainske luftfartsselskab Antonov er strandet i Polen. Der er problemer med landingsstellet.
Verdens største fly er strandet i den polske by Rzeszow. Det er den ukrainske AN-225 der er ejet af ukrainske Antonov.
Flyet er strandet i Polen på grund af en fejl i landingsstellet, meddelte Antonov mandag. Selskabet har sendt specialister afsted til Rzeszow, men oplyser ikke hvordan skaden er sket. Der er heller ingen oplysninger om, hvor lang tid flyet er strandet.
Artiklen fortsættes herunder
On January 10,2022,while the #AN225 aircraft landing at #Rzeszów airport,#Poland,on a starboard main landing gear strut the bolts fixing the landing gear position sensor "flight-ground" were cut.The detected malfunction did not affect the safety of flight and landing of aircraft pic.twitter.com/bTpqtzkZ76
— ANTONOV Company 🇺🇦 (@AntonovCompany) January 10, 2022
Verdens største fly: 84 meter langt
AN-225 M er et sovjetisk fremstillet seks-motors transportfly fra Antonov, og bygget på Antonov-fabrikken i Kiev. Det er en ekstra stor udgave af An-124 – Ruslands tunge transportfly – og det blev bygget til at transportere de sovjetiske Buran rumfærger. Dette er den eneste udgave af flyet, der er verdens største. En anden tilsvarende udgave blev aldrig færdigbygget. Flyet bruges til transport af ekstremt store dele som ovne, skorstene, flydele og meget andet.
LINK: Flyfabrikken Antonovs hjemmeside
Vingefanget på AN-225 er 88,4 meter, flyet er 84 meter langt og 18,1 meter højt. Flyet kan have 250 tons last om bord.