bronze_barbara_niewiedzial_pl_rio_2016
RIO: Polen fik 39 medaljer med hjem fra de Paralympiske Lege i Rio der sluttede søndag, og indtager pladsen som nummer 10 på medalje-ranglisten.

Polen blev som nation samlet set tiende bedst ved de Paralympiske Lege der sluttede søndag i Rio i Brasilien.

Stor medaljehøst

Polens 90 atlet har tilsammen vundet i alt 39 medaljer i konkurrence 4.300 atleter fra 160 lande. Polen fik 9 guldmedaljer, 18 sølvmedaljer og 12 af bronze. Det blev også til en ny polsk verdensrekord i kuglestød for kvinder.

36 ved OL 2012

Ved legene i London for fire år siden, vandt polakkerne 36 medaljer og indtog en samlet 9. plads i medaljerangeringen mellem de deltagende nationer.

Polens medaljer

Guldmedaljer

Atletik 1500m T20 K – Barbara Niewiedzial
Atletik Højdespring T44 M – Maciej Lepiato
Atletik Kuglestød F20 K – Ewa Durska
Atletik Køllekast F32 M – Maciej Sochal
Bordtennis Hold – klasse 6-10 K – Polen
Bordtennis Singler – klasse 10 K – Natalia Partyka
Cykling H4 – Enkeltstart M – Rafal Wilk
Cykling Tandem B – Landevejsløb K – Polen
Parakajak-sprint Enerkajak KL1 200m M – Jakub Tokarz

Sølvmedaljer

Atletik 100m T47 M – Michal Mateusz Derus
Atletik 100m T47 K – Alicja Fiodorow
Atletik 1500m T20 M – Daniel Pek
Atletik 200m T47 K – Alicja Fiodorow
Atletik Diskoskast F52 M – Robert Jachimowicz
Atletik Kuglestød F34 K – Lucyna Kornobys
Atletik Kuglestød F41 M – Bartosz Tyszkowski
Atletik Kuglestød F57 M – Janusz Rokicki
Atletik Længdespring T20 K – Karolina Kucharczyk
Bordtennis Singler – klasse 10 M – Patryk Chojnowski
Bordtennis Singler – klasse 11 K – Kristina Siemieniecka
Bordtennis Singler – klasse 2 M – Rafal Czuper
Cykling C4-5 – Landevejsløb K – Anna Harkowska
Cykling C5 – Enkeltstart K – Anna Harkowska
Cykling H4 – Landevejsløb M – Rafal Wilk
Kørestolsfægtning Hold Fleuret M – Polen
Styrkeløft +86kg K – Marzena Zieba
Svømning 100m Rygcrawl S11 M – Wojciech Artur Makowski

Bronzemedaljer

Atletik 400m T20 K – Barbara Niewiedzial
Atletik Kuglestød F55 M – Lech Stoltman
Atletik Længdespring T38 K – Anna Trener-Wierciak
Atletik Spydkast F46 K – Katarzyna Piekart
Bordtennis Singler – klasse 8 M – Piotr Grudzien
Bordtennis Singler – klasse 9 K – Karolina Pek
Bueskydning Individuel Recurve Åben K – Milena Olszewska
Kørestolsfægtning Hold Kårde M – Polen
Kørestolsfægtning Sabel individuel B M – Adrian Castro
Parakajak-sprint Enerkajak KL1 200m K – Kamila Kubas
Svømning 100m Butterfly S10 K – Oliwia Jablonska

Kilde: DR