EM-fodbold landsholdet fik heltemodtagelse i Polen

Det_danske_fodbold_landshold_kommer_til_Hotel_Marine_efter_kampen_over_Holland_Radoslaw_Nykiel_polennu

Klokken 2:43 ankom de danske EM-fodbold helte til deres hotel, Hotel Marine i Kolobrzeg, hvor det danske landshold har base under EM 2012. Foto: Radoslaw Nykiel.

LÆS  Fodbold-ikon udelukket efter kritik af EM-spillere

KOLOBRZEG: Polakkerne gav danskerne en heltemodtagelse, da de kom til hjemmebasen i Kolobrzeg efter 1-0 sejren over favoritterne fra Holland.

LÆS  Polens fodbold kvinder i stærkeste opstilling

Klokken 2:43 søndag ankom det danske fodboldlandhold til deres base på Hotel Marine i Kolobrzeg, efter den overraskende sejr over Holland på 1-0 i Ukraine.

Sov længe

Der var Dannebrog og ventende fans, da bussen med de trætte spillere ankom til hotellet.
De danske EM-helte fik lov til at sove længe af landstræner Morten Olsen, men søndag eftermiddag blev træningen genoptaget, og de danske fodbolddrenge blev hyldet, på et fyldt Kolobrzeg stadion, om end der kun er plads til 1.000 fans.

LÆS  Nyt krav om fyring af fodbold-formand før EM 2012

Klapsalver

Tilskuerne havde forberedt store formationer med Dannebrog på tilskuerpladserne, og spillerne blev mødt med klapsalver under det meste af dagens træning.

LÆS  Fodbold-helten Lewandowski er den dyreste polak

Lukket træning

Træningen bliver igen lukket for offentligheden i mandag, når forberedelserne til onsdagens kamp mod Portugal indledes.