Polen og Tjekkiet: Krav om flere topposter i FN, NATO og EU

Polens udenrigsminister Radoslaw Sikorski i Prag, hvor han holdt pressekonference med sin tjekkiske kollega. Foto: Sebastian Indra/MSZ.

PRAG: Polen og Tjekkiets udenrigsministre mener, at Central og Østeuropa er underrepræsenteret med topposter i FN, NATO og EU.

LÆS  DOM: Polen skal straks stoppe udvidelse af kulmine

Tjekkiet og Polen mener, at landene i Central- og Østeuropa er underrepræsenterede, når det gælder topposter i FN, NATO og EU, skriver det polske nyhedsbureau PAP.

Men det vil de to landes udenrigsministre lave om på, lovede de hinanden under et møde i Prag onsdag. Polens udenrigsminister Radoslaw Sikorski og hans tjekkiske kollega Jan Lipavsky stillede op til pressemøde efter deres møde.

(Fortsættes under)

– Jeg mener, at vores region i NATO, FN og EU er underrepræsenteret når det gælder ledende topposter, og vi lovede hinanden at samarbejde om at ændre denne situation, sagde Sikorski.

LÆS  Tjekkiet flytter med USA og Trump til Jerusalem

De to udenrigsministre blev også spurgt, om det er slut med Visegrad-samarbejdet (V4) mellem Ungarn, Polen, Tjekkiet og Slovakiet. Eller om det nu var V2+V2, da Ungarns Viktor Orban har isoleret sig selv, og Slovakiet er i samme retning.

LÆS  Oversvømmelser: En polak druknet og 1.600 evakueret

Visegrad, FN, NATO og EU

Den tjekkiske udenrigsminister Lipavsky understregede, at mødet med Polen er lige så vigtigt som torsdagens møde i V4-landene. Ministeren mener, at V4 samarbejdet skal fortsætte, trods uenighederne.

Sikorski blev spurgt, om der er truffet aftaler om at han kan blive ny EU-kommissær for sikkerhed og forsvar. På den måde kunne Centraleuropa opnå en toppost. Men den polske udenrigsminister nægtede at spekulere i navne, og henvist til at de valgene til Europa-Parlamentet først skulle overstås, før det gav mening at sætte navne på.

LÆS  Ny gasledning mellem Polen og Tjekkiet åbnet

I juli skal NATO-landene afgøre hvem der skal være ny generalsekretær, ligesom mange europæiske topjobs skal besættes efter parlamentsvalgene til det europæiske fællesskab.

Vi har fravalgt at have en betalingsmur omkring polennu.dk for at kunne udbrede kendskabet til Polen mest muligt. Du kan støtte os i det arbejde økonomisk – det vil være en stor hjælp – f.eks. med et engangsbeløb på DKK 200,00 – DKK 500,00 eller DKK 1.000,00. Du kan også vælge et valgfrit engangsbeløb via MOBILEPAY 23435905

LÆS  DOM: Polen skal straks stoppe udvidelse af kulmine

 

LÆS  Russisk lobby medie bureau afsløret af Tjekkiet